1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex787 [66]
3 years ago
8

Solve for V 6+2(4v-5)=-2(7v-4)+7v

Mathematics
2 answers:
tatiyna3 years ago
6 0
<span>6+2(4v-5)=-2(7v-4)+7v
6+8v-10 = -14v+8 +7v
-4+8v = -7v +8
-4+4+8v = -7v + 8 + 4
8v = -7v + 12
8v+7v =-7v+7v+12
15v =12
15v/15 = 12/15
v = 4/5

check
</span>
<span>6+2(4(4/5)-5)=-2(7(4/5)-4)+7(4/5)
6 +2(3.2-5) = -2(5.6-4)+5.6
6+2(-1.8) = -2(1.6)+5.6
6+-3.6=-3.2+5.6
2.4=2.4
</span>
klasskru [66]3 years ago
5 0
<span>6+2(4v-5)=-2(7v-4)+7v
</span><span>6 + 8v - 10 = -14v + 8 +7v
8v - 4 = -7v + 8
15v = 12
    v = 12/15
    v = 4/5</span>
You might be interested in
Which situation can be represented by the expression 5−8
Iteru [2.4K]

Answer:

The answer is C.)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
18 men take 15 days to dig 6 hactares of land. find how many men are required to dig 8 hactares in 12 days
dezoksy [38]
30, it’ll take 30 men to dig 8 hactares in 12 days.
3 0
2 years ago
How can we solve this need answer pls
adoni [48]

Answer:

(-5, -3)

Step-by-step explanation:

Scale factor 1/2 means divide points by 2

3 0
2 years ago
A doughnut shop charges $0.80 for each doughnut and $0.40 for a carryout box. How many doughnut can Mr. mac buy if he wants to s
Mandarinka [93]
The answer would me 4.33 if you do it on a calculator
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
13+49 is the same as 12+
Charra [1.4K]
13 + 49 = 62
62 - 12 = 50
The answer is 50
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You mow your neighbor’a lawn in 5 hours and earn $45. what is your hourly wage
    14·2 answers
  • Write an equation for the line that passes through the points (-4,8) and(-4,-3).
    13·1 answer
  • Please HELP ME!!! Write an equation and solve it the answer choices are down below thank you!!!
    8·1 answer
  • What's the answer ?????
    14·1 answer
  • In triangle ABC, the right angle is at vertex C, a = 714 cm and the measure of angle A is 78° . To the nearest cm, what is the l
    15·1 answer
  • Help please I Give brainliest and be serious please.fast
    13·1 answer
  • 220 cm<br> 110 cm<br> 34 cm<br> 22 cm<br> What is the area of this trapezoid?<br> square centimeters
    6·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.80. How much does one orange cost?
    6·2 answers
  • Yessirrr help plsllllllllllllssss
    13·2 answers
  • If varies inversely as . It is known that = 10 when = 3, find the value of when = 5.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!