1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
5

What is the arithmetic mean between 27 and -3

Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]3 years ago
6 0
Answer: 35.3

Explanation: (-3-2-1+0+1+2+....27)/30 = 35.3
You might be interested in
Say that you are about to make a major purchase and would like to save money on sales tax. Which of these is a viable way to red
mafiozo [28]

Answer: c.) Sales tax varies by state, so you can travel to a state with a lower tax rate and make your purchase there.

Step-by-step explanation:

Sales tax rates vary significantly from state to state, so you can save money if you know what state has a lower sales tax rate, so you can travel to that state and make your purchase there.

There is a list of states with lower sales tax rates:

1. Alaska 1.43% Sales tax rates

2. Hawaii 4.41% Sales tax rates

3. Wyoming 5.36% Sales tax rates

4. Wisconsin 5.44% Sales tax rates

5. Maine 5.50% Sales tax rates

6. Virginia 5.65% Sales tax rates

<h2><em>Spymore</em></h2>
5 0
3 years ago
I need help solving this problem: 5x+8+3x=8+7x-6
Alex787 [66]

Hope this will help u....

5 0
3 years ago
Helllllllppppppppppp what Is 20 divided by 8
Contact [7]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

IVE BEEN WATCHING YOUR ACCOUNT STOP STEALING POINTS OR YOUR ACCOUNT WILL BE TERMINATED.

4 0
1 year ago
How do u find the domain and range of this graph
Elena L [17]
Domain is possible x values
Range is possible y values
They'll be in interval form

Domain
You find the point furthest to to the left and the x-coordinate is your minimum. Then find maximum (furthest to the right)

Do the same for range except it is up and down
3 0
3 years ago
The cost of 3 scarves is $66.75. What is the unit price?
Katarina [22]

Answer:

Divide $26.25 by 3 to find out the cost of the unit price. It is $8.75.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your younger sister has a toy that swings back and forth when it is pushed. Your sister pushes the toy and lets it swing freely.
    12·2 answers
  • Describe how the graph of each function differs from the graph of f(x)=|x|. Then determine the domain and range.
    8·1 answer
  • I live exactly 42.6 miles from my mom. To get to her house I drive 36.25 miles due North. I turn right and drive due East onto 1
    10·1 answer
  • Find the surface area of the triangular prism (above) using its net (below).
    15·2 answers
  • REgression equation y=
    14·1 answer
  • Whats 8 more than the product of X and 8
    10·2 answers
  • Find the measure of each angle indicated.
    13·1 answer
  • Quadratic equation x2+x+9=0
    13·2 answers
  • Triangle IJK, with vertices I(3,-8), J(9,-7), and K(5,-4), is drawn inside a rectangle, as shown below. What is the area, in squ
    6·1 answer
  • 1. The equation of the locus of a point which is always equidistant from the points (a + b, a - b) and (a - b, a + b) is a) x -
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!