1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
7

A Weather Forecaster, predicts that there is a 25% chance of rain on Saturday and a 40% chance of rain on Sunday. If these proba

bilities are correct, what is the probability that it will rain both days?
32.5%

10%

12%

65%
Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
3 0

Answer:

10%.

Step-by-step explanation:

These 2 probabilities are independent so we multiply them:

Prob(It rains both days) =  0.40 * 0.25

= 0.10

= 10%.

=

You might be interested in
Jared surf for one third of the nine hours he was at the beach he spent the rest of the time building a sandcastle how many hour
WINSTONCH [101]
9 dived by 3 = 3
so he surfed for 3 hours = 1/3 of 9
and there are 6 hours left 

so he spent 6 hours building a sandcastle 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
List all the factors of 16
Olenka [21]

Answer:

There are 5 factors of 16, which are 1, 2, 4, 8, and 16. 

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainlest answer
KonstantinChe [14]
4 units right and 4 units down
4 0
4 years ago
What is 5/10 + 2/10 ?
Daniel [21]

Step-by-step explanation:

5/10+2/10

7/10

0.7

................

4 0
3 years ago
How many solutions does
Nikolay [14]

Answer:

A no solution

Step-by-step explanation:

y = 2x + 10

3y - 6x = 30

3(2x+10) -6x =30

6x +30 -6x =30

6x -6x = 30-30

0=0

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Any one know how to do this pls help
    10·1 answer
  • X ÷ 4 + 5= 8 I need someone to do it and double check for me please.​
    8·2 answers
  • Find the volume of the figure below. Round to the nearest square centimeter.
    6·1 answer
  • You read online that a 15 ft by 20 ft brick patio would cost about $2,275 to have professionally installed. Estimate the cost of
    10·1 answer
  • Solve for x:<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bx%20%2B%2040%7D%20%20-%2017%20%3D%20%20-%2011" id="TexFormula1" t
    8·1 answer
  • Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
    9·1 answer
  • What is the point slope form for (-2,3);m=-1
    13·1 answer
  • The cost of a unit is made up of $6.25 material cost, $4.75 labour cost, and $3.25 overhead. What is the ratio that exists betwe
    5·1 answer
  • Solve for r. r = 7 ( 6 ) − 20 r =
    12·1 answer
  • Poin(s) possible
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!