0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
6 hours. ( I DID IT USING PROPORTIONS!)
Step-by-step explanation:
houses/hours
130/2.5= 312/x
(cross multiply)
130x = 780
130x/130 = 780/ 130 (divide each by 130)
6 = h
Answer:
Bottom part = 10 * 12 = 120 square centimeters
Top part 8 * 6 = 48 square centimeters
Total Area = 168 square centimeters
Step-by-step explanation:
Answer: Pick the graph that hits each of these points (-2, -18) (-1, -6) (0, -2)
(This graph should be on the horizontal line, then start to move downand to the left) Hope this helps!