1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
2 years ago
10

Dolores bought a crib on sale for $350. The sale price was 40% of the original price, what was the original price?

Mathematics
2 answers:
Free_Kalibri [48]2 years ago
5 0
$875. If you divide $350 by 40%, you get 875.
GREYUIT [131]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Hello there!

Just divide 350 by 40, and find the full percentage by multiplying it by 100.

$350/40=8.75

$8.75*100=$875

:)

You might be interested in
You are skateboarding at a pace of 30 meters every 5 seconds. your friend is in-line skating at a pace of 9 meters every 2 secon
AnnyKZ [126]

In order to graph the relationship, we will need to write the expression as the equation of a straight line as shown:

d = mt + b

d is the distance covered

t is the time taken

m is the speed

If you are skateboarding at a pace of 30 meters every 5 seconds. your friend is in-line skating at a pace of 9 meters every 2 seconds, this can be written as (5, 30) and (2, 9)

Get the slope of the line:

m = (9-30)/(2-5)

m = -21/-3

m = 7

Substitute m = 7 and the coordinate (2, 9) into the equation y = mt + b

9 = 7(2) + b

9 = 14 + b

b = -5

The required equation to plot will be expressed as y = 7t - 5

Plot the required graph

Learn more here: brainly.com/question/17003809

4 0
2 years ago
At a school the number of boy to girls is 11:9 there are 124 more boys than girls work out the total number of students at the s
12345 [234]

Answer:

1240

Step-by-step explanation:

the explanation is very long but I hope this is correct!

5 0
3 years ago
Which vector below goes from (0,0) to (2,2)? <br><br> A. c<br><br> B. a<br><br> C. b<br><br> D. d
Vladimir [108]

Answer:

i say it's A.c

I hope it helped

6 0
3 years ago
Find the mean absolute<br>deviation of the set of data.<br>2, 4, 5, 5, 3​
DedPeter [7]

Answer:

The MAD is 1.04.

6 0
2 years ago
If you can buy 1⁄3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars?
alukav5142 [94]

Answer:

2/9 boxes.

Step-by-step explanation:

6 / 1 / 3 = 4 / b

Cross multiply the two

6b = 4/3

Multiply 1/6 on each side

B = 4 /18

It can be reduced to 2/9.

Feel free to let me know if you need more help! :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Alex recently bought some new video games for the following prices: 24.00,36.00,50.00,44.00 If the sales tax is 8% , find the me
    8·1 answer
  • What is the scale factor from 5cm to 15m
    8·1 answer
  • ARE and JW comment on here to win and 4-5= what is the answer
    10·1 answer
  • For each table, determine whether the relationship is a linear function. Then represent the relationship using words, an equatio
    7·1 answer
  • Which inequality has the solution set shown in the graph?
    13·2 answers
  • What is the value of the expression
    6·1 answer
  • Two angles are supplementary. One has a measure of 25 degrees. What is the measure of the other angle
    11·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Claissfy the real number -/14
    13·1 answer
  • Question 1,2, and 3 how do i factor those? Can you show the work and explain how?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!