1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kumpel [21]
3 years ago
6

Find the common ratio and the explicit formula -3, 9, -27, 81,​

Mathematics
1 answer:
Fofino [41]3 years ago
6 0

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

These are the terms of a geometric sequence with n th term

a_{n}\\ = a(r)^{n-1}

where re a is the first term and r the common ratio

r = 9 ÷ - 3 = - 27 ÷ 9 = 81 ÷ - 27 = - 3 ← common ratio

and a = - 3, thus

[te x]a_{n}[/tex] = - 3(-3)^{n-1} ← explicit formula

You might be interested in
*
scoray [572]

Answer:

n=\frac{189}{104}

Step-by-step explanation:

7−2(8n−3)=4(n−2)(22)

Step 1: Simplify both sides of the equation.

7−2(8n−3)=4(n−2)(22)

7+(−2)(8n)+(−2)(−3)=88n+−176(Distribute)

7+−16n+6=88n+−176

(−16n)+(7+6)=88n−176(Combine Like Terms)

−16n+13=88n−176

−16n+13=88n−176

Step 2: Subtract 88n from both sides.

−16n+13−88n=88n−176−88n

−104n+13=−176

Step 3: Subtract 13 from both sides.

−104n+13−13=−176−13

−104n=−189

Step 4: Divide both sides by -104.

-\frac{104n}{104} =-\frac{189}{104} \\n=\frac{189}{104}

Answer:

n=\frac{189}{104} \\

Hope this helps

7 0
3 years ago
EZ Car Rental charges $40 per day and $0.25 per mile driven. Ace Car Rental charges
Tema [17]

Answer:

B. 75

Step-by-step explanation:

When both cars travel 75 miles they both add up to $58.75

3 0
2 years ago
Is it possible for a line to pass through exactly two quadrants? explain.​
7nadin3 [17]
Yes a line can go through more than one according to the points on the graph
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED ANSWER NOW PLEASE
Sonja [21]
Answer is 51.2 simplified
5 0
3 years ago
A candy company uses 8 gallons of corn syrup to make 1,776 pieces of candy. If they use 52 gallons of corn syrup per hour, how m
kondor19780726 [428]

Answer: 11,544 pieces of candy are made per hour.

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to analyze the information given:

  • <em>Gallons of corn syrup used: 8 </em>
  • <em>Pieces of candy produced: 1,776 </em>
  • <em>gallons of corn syrup per hour: 52 </em>

If we apply proportions:

8 /1,776 = 52/x

Where x is the pieces of candy made per hour.

Solving

x = 52x1, 776 /8

x = 11,544

11,544 pieces of candy are made per hour.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 13 POINTS! According to the Current Population Survey, the following table summarizes probabilities for randomly selecting a ful
    9·1 answer
  • An army of orcs has marched upon King Amit's stronghold, setting up camp a safe distance away (or so they think!). What the orcs
    14·2 answers
  • How do I find x by using the square root property?
    14·1 answer
  • Find the mean number of calories for the hamburgers<br>320<br>280<br>280<br>250<br>270
    11·2 answers
  • Solve for x 4x−2=3x+4
    15·2 answers
  • What is the mean absolute deviation of the data set?
    7·2 answers
  • Girardo is using the model below to solve the equation 3x+1=4x+(-4)​
    11·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Five men can repair a stretch of road in 8 hrs. how many men would be needed to repair the same road in 3 1/3 hrs
    11·1 answer
  • Find an equation for the line that passes through the points (-6, 3) and (6, -6).
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!