1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
schepotkina [342]
3 years ago
9

Maggie buys oranges regularly, but she notices that the price of oranges goes up every july. what might happen in july to explai

n why the oranges increase in price
Business
1 answer:
MissTica3 years ago
4 0
The answer is A i just had that question on Plato

You might be interested in
On September 1, 2020, Windsor Company sold at 104 (plus accrued interest) 3,840 of its 8%, 10-year, $1,000 face value, nonconver
Rzqust [24]

Answer:

total sales value = 3,840 x $1,000 = $3,840,000 x 1.04 = $3,993,600

since each bond carried 2 detachable stock warrants, we must include in the bond issuance the value of the stock warrants = 3,840 bonds x 2 warrants x $2 per warrant = $15,360

the premium on bonds payable = total cash received - bonds payable - stock warrants = $3,993,600 - $3,840,000 - $15,360 = $138,240

the journal entry for recording the bond issuance:

September 1, 2020, 3,840 8% bonds issued

Dr Cash 3,993,600

    Cr Bonds payable 3,840,000

    Cr Premium on bonds payable 138,240

    Cr Additional paid in capital - warrants 15,360

5 0
3 years ago
Business sofware programs make it possible to
Leto [7]

Answer:

increase productivity in office setting

4 0
3 years ago
Visit a nearby office of a company or consult the office of your school. study the various types of human resources working ther
BartSMP [9]

Explanation:

See the images for answer....

I AM NOT FROM U.S.A I AM FROM INDIA

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine which of the following bags of chips of comparable quality has the lowest per-unit cost and, thus, is the best buy.A.
Leto [7]

Answer:

B. Brand B, 10 oz. bag for $3.90

Explanation:

The lowest per unit cost of different brands can be calculated using the following formula

Cost per oz=Cost per bag/number of oz in that bag

Brand A Cost per oz=3.60/8=$0.45

Brand B Cost per oz=3.90/10=$0.39

Brand C Cost per oz=6.50/16=$0.406

Brand D Cost per oz=0.59/1=$0.59

So the answer is B. Brand B, 10 oz. bag for $3.90

5 0
2 years ago
Last year there were 3100000 visitors to a national park and, on average, each visitor spends 22 hours in the park on average ho
Nataly [62]
Last year, being a non-leap year, there were 365 days  
So, number of hours in last year = 365 x 24 = 8760  
Total number of man-hours spent in the National park = 3100000 x 22, i.e. number of visitors x hours spent by each visitor  
We can find out average number of visitors in the park at any time during that hour as = (3100000 x 22)/8760 = 7785.388 visitors
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Wich type of financial institutions typically has a membership requirement ?
    11·2 answers
  • Which statement is false? A A large country never gains from imposing an export subsidy. B A small country never gains from impo
    6·1 answer
  • In our aggregate expenditure model we assume that:
    15·1 answer
  • 1. The following costs were incurred in September:
    7·1 answer
  • The sales budget for Modesto Corp. shows that 21,900 units of Product A and 23,900 units of Product B are going to be sold for p
    9·1 answer
  • Suppose Brian is in the market for a used textbook and the campus bookstore is having a sale. If the initial price of the used b
    5·1 answer
  • Olivia is single, 66 years old, and not blind. She paid all the cost of keeping up her home. She earned $55,000 in wages for 201
    11·1 answer
  • State the following statement is True or False, and explain why. Thor who lives in Montana purchased a car produced in Japan for
    12·1 answer
  • What is the business <br>​
    6·1 answer
  • Which of the following benefits do franchisees enjoy over other small business owners? Select the two correct answers.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!