1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
2 years ago
13

If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound

Mathematics
2 answers:
Nikitich [7]2 years ago
6 0
84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84
mestny [16]2 years ago
6 0

Answer

Find out the what is the cost per pound .

To proof

Let us assume that the one banana cost be x.

As  given in the question

2\frac{1}{4}\ pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89

\frac{9}{4}  pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89

Than the equation becomes

x =\frac{1.89}{\frac{9}{4}}

solving

x =\frac{1.89}{2.25}

x = $0.84(approx)

Therefore the  cost of bananas per pound be $0.84(approx) .

Hence proved  


You might be interested in
Equivalent expression of 8x+12-x
Irina-Kira [14]

Step-by-step explanation:

The equivalent expression of 8x + 12 - x = 7x + 12

7 0
2 years ago
Add the number that would make the<br> expression a perfect square.<br> x² - 4x +<br> Helppp me
galina1969 [7]

Answer:

x\left(x-4\right)

Step-by-step explanation:

xx-4x

6 0
3 years ago
What’s the measure of Please help I need this ASAP
vovangra [49]

Answer:

the answer is 124 degrees my friend

5 0
2 years ago
an assistant receives a 5% raise, bringing the salary to 46,047. What was the salary before the raise?
nekit [7.7K]
Before the 5% raise, the assistants salary was $43,744.65
4 0
3 years ago
Jcieicnejfiejcnejfiejcnejdiejnxjejxnd
Paha777 [63]

Answer:

lkwelfknsdv

Step-by-step explanation:

fkamgikrnmg

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find an equation of the line that has intercepts (1,0) and (0,4).
    15·1 answer
  • The town of Simpsonville has two tow truck companies. Company A charges an initial fee of $30 plus $2 per mile. Company B charge
    6·2 answers
  • Four friends played minutes golf. Their scores were -3, -2, -1, and 2.
    7·1 answer
  • Y = (1/4)x^2 - (1/2)lnx..over the interval (1, 7e) ...what is the arc length ?
    6·1 answer
  • What is the range of the function y = |x |?<br> x ≥ 0<br> y ≥ 0<br> all real numbers
    11·2 answers
  • What is -1/3+w=5 3/8 express in simplest form
    12·1 answer
  • ¿What is the density of a rock if it has a mass of 50 g and a volume of 10 mL?
    5·1 answer
  • What is the value of b
    9·1 answer
  • I will give brainliest please help
    11·2 answers
  • Juan texts 20 messages in 5 minutes. At this rate how many text messages can he send in 30 minutes
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!