1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
13

If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89 what is the cost per pound

Mathematics
2 answers:
Nikitich [7]3 years ago
6 0
84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84
mestny [16]3 years ago
6 0

Answer

Find out the what is the cost per pound .

To proof

Let us assume that the one banana cost be x.

As  given in the question

2\frac{1}{4}\ pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89

\frac{9}{4}  pounds\ of\ bananas\ cost\ $1.89

Than the equation becomes

x =\frac{1.89}{\frac{9}{4}}

solving

x =\frac{1.89}{2.25}

x = $0.84(approx)

Therefore the  cost of bananas per pound be $0.84(approx) .

Hence proved  


You might be interested in
The distance between a (-5, 3) and b(5, 3) is.
Artemon [7]
The answer you’re looking for is 10
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
in right triangle ABC, C is the right angle. Given measure of angle A = 40 degrees and a =6, which of the following are the leng
qaws [65]
Tan 40° = 6 / AC
AC = 6 / tan 40°
AC = 6 / .8391
AC = 7.15

AB² = 6² + 7.15²
AB² = 36 + 51.123
AB² = 87.12
AB = 9.33

 

3 0
3 years ago
Please help will mark brainliest!!!
adell [148]

Answer:

y = 6

Step-by-step explanation:

Its going by 6's

4 0
3 years ago
A way to write numbers by showing the digits 0-9 with each digit having a place value
ExtremeBDS [4]
0 has none and 9 has 9 place value i think lol 


4 0
3 years ago
What is mass ? is anyone from india ?​
kaheart [24]

Answer:Mass is a measure of the amount of matter in an object. I'm not from India, I'm from Maldives!

I'm not trying to be rude with u but

what's wrong with u

I clearly said avyaya

U didn't have to answer!

No need to poke your nose into others business

Mind it

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is least to greatest 0.65,2/3,-0.6 or -4/5 ?​
    10·1 answer
  • A 10-foot ladder leans against a wall with its foot braced 3 feet from wall’s base. How far up the wall does the ladder reach? S
    6·2 answers
  • Identify the equation of the parent function, y+x^3, that is horizontally stretched by a factor of 1/5 and reflected over the y-
    14·2 answers
  • Evaluate: 100(1 - 0.02)10.<br><br> Round to the nearest tenth.
    13·1 answer
  • What's (8 + 3i)(3 + 5i).
    8·1 answer
  • Can someone help me ?​
    10·2 answers
  • A company that prints Blue Books for exams makes a profit according to the number of books sold. Suppose that the Profit is
    12·1 answer
  • Rewrite in scientific notation. 5,234,000,000,000
    14·1 answer
  • 2021/202251
    5·1 answer
  • Unit 11: volume &amp; surface area homework 8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!