1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maria [59]
3 years ago
11

If a shape has 4 right angles, then it is a rectangle.

Mathematics
2 answers:
shusha [124]3 years ago
7 0

Answer: leahcool08 is right

Step-by-step explanation:a rectangle has two even size the other two even sides a square has four even sides and square is a rectangle but a rectangle isn't a square

almond37 [142]3 years ago
3 0

a rectangle has two even size the other two even sides a square has four even sides and square is a rectangle but a rectangle isn't a square

You might be interested in
Pls show me how to do this
nasty-shy [4]

If. cam downloads 3 songs every 14 days,first do 56 divided by 14 which leaves us off to 4 and multiply it by 3 which gives us 12 songs in 56 days

4 0
3 years ago
Open the picture and answer it pls
Nastasia [14]

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

11.5 - 2.5 = 9

9 - 5.5 = 3.5

and scalene triange means none of the 3 sides are equal...

3.5 does not equal 5.5 or 2.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lea walked 1/2 mile in 1/3 hour. How long will it take lea to walk 2 1/4 miles ?
cluponka [151]

takes her 20 minutes to walk 1/2 a mile  

2 miles=80 minutes  

1/4= 10 minutes i think  

so 80+10=1 1/2

{This is not my work!!!}

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Perimeter of triangle:20
goblinko [34]

Answer:

perimeter of rectangle= 2(4+X)

32=8+2x

32-8=2x

26=2x

26/2=X

14=X

perimeter of triangle=3×sides

20=3x

20/3=X

6.66=x

4 0
2 years ago
A toy train has 8 compartments and an engine that is 8 inches long. Each compartment is 4 inches long. Each compartment is joine
luda_lava [24]

Answer:

64in

Step-by-step explanation:

links=8*3=24

compartments + engine=4*8+8=40

40+24=64

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help! I have this question and one more I'm about to post, if you can answer them that would be most appreciated. These a
    6·1 answer
  • Please help ASAP!!!!
    13·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • How do I do this problem
    12·1 answer
  • A bag of popcorn contains 438 calories and serves 3.5 people how many calories are in each serving
    13·2 answers
  • Section 1 - Topic 9 Parallel and Perpendicular Lines - Part 2 (please help)
    12·1 answer
  • a clock cost R179 excluding VAT. if VAT is charged at 14% determined the price of the clock including VAT​
    12·1 answer
  • 7m+9, for m=2.<br> What's the value of this equation
    12·1 answer
  • I need help with this. I'm so lost..​
    8·2 answers
  • Solve for 8x+c=k <br> Solve for X
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!