1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
12

What is 10.4 divided by 5?

Mathematics
1 answer:
Tom [10]2 years ago
5 0
10.4 divided by 5 = 2.08
You might be interested in
C/2 - 3 + 6/d when c=14 d=3
Nataliya [291]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

14/2 - 3 + 6/3

Divide 14 by 2 to get 7.

7−3+6/3

Subtract 3 from 7 to get 4.

4+6/3

Divide 6 by 3 to get 2.

4+2

Add 4 and 2 to get 6.

6

4 0
2 years ago
if a circular rug has a radius of 1 yard. what is the area of the rug to the nearest tenth of a square foot
Alecsey [184]
28.26 feet squared if using 3.14 for pi
4 0
3 years ago
What is the value of the expression -2^2+4x(-3) when x= -3
Kisachek [45]
It will be
(-2)^2+4*(-3)(-3) =40
6 0
3 years ago
Plzz helpp guys
Kitty [74]

Answer:

y = 1500(0.024)^t

Step-by-step explanation:

Given

a = 1500km -- initial area

b = 2.4\% -- rate

t = time --- (years)

Required

Represent as an exponential function

An exponential function has the form:

y = ab^t

Where

a = initial\ value

b = rate and b \ne 1

t= time

Substitute values for a and b, we have:

y = 1500 * (2.4\%)^t

Convert percentage to decimal

y = 1500 * (0.024)^t

y = 1500(0.024)^t

Hence, the exponential function that represents the scenario is: y = 1500(0.024)^t

6 0
2 years ago
The ratio of female learners to male learners in a class is 3:2. If there are 30 female learners in the class, work out:
saul85 [17]

Answer:

20 male learners
Total number of learners is 50

Step-by-step explanation:

(See attachment below)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In quadrilateral QRST, . Is QRST a rectangle?
    15·1 answer
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • What’s the measure of B?
    6·1 answer
  • Kayla notices that she can buy snacks and candy in bulk at the grocery store. The snacks she wants to buy weigh 1 kilogram. Writ
    13·2 answers
  • Help!!! will give brainlyest if explained
    11·1 answer
  • Solve for k.<br> 11<br> 8<br> k<br> 4<br> -
    11·2 answers
  • The number p, the number q, and the product p.q are all the same type of
    6·1 answer
  • (Cosx)/(1+sinx) - (1+sinx)/(cos) solve
    9·2 answers
  • In this sum, each letter stands for one of the digits 0 to 9
    5·1 answer
  • 20 POINTS
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!