1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
<em>628 </em>
Step-by-step explanation:
Since the formula to find the volume of a cylinder is
h, we just need to fill things in.
Since the radius is 5 and the height is 8 and we know that pi=3.14, our new equation is:
3.14*5^2*8.
5*5=25. Now we simplify.
3.14 * 25 * 8
78.5 * 8
<em>628 </em>
Hope this helps!! <3 :)
12q +3r =15
3(4q +r) = 3*5
Divide both sides by 3
4q +r = 5
Time for the second one:
-4q -4r = -44
-4(q +r) = (-4)*11
Divide both sides by -4
q +r = 11
4q +r = 5
q +r = 11
Subtract the second from first equation
3q 0 = -6
3q = -6
q = -6/3 = -2
q = -2
q +r = 11
-2 +r =11
r = 11 +2
r = 13
q = -2
r = 13
Your answer is...
(-2,13)