Remember you can add like terms exg, 3y+4y=7y 3y^2+4y^2=7y^2, but cannot add 3y^2 and 4y, or 3 and 4y so
3a+2w-5a-9w
group like trems
3a-5a+2w-9w
subtract
-2a-7w
3y^2+2w^2-y^2-w^2
group like terms (think of w^2 and y^2 as 1w^2 and 1y^2)
3y^2-y^2+2w^2-w^2
subtract
2y^2+w^2
2x+2x=4x
Answer:
37
Step-by-step explanation:
Answer:
1 1/2 cups of peanut butter
1 cup of vegetable shortening
2 1/2 cups grimly packed light brown sugar
6 tablespoons of milk
5 1/2 teaspoon vanilla extract
2 large eggs
3 cups of flour
1 1/2 teaspoon of baking soda
1/2 teaspoon of salt
Step-by-step explanation:
You just double everything by 2
Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
3 sodas cost $2.97 +.15 tax total $3.12