1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
3 years ago
10

Write 40% as a fraction

Mathematics
2 answers:
AleksandrR [38]3 years ago
7 0

Answer: The answer is 2/5

Vilka [71]3 years ago
7 0

Answer: 2/5

Step-by-step explanation:  To convert a Percent to a Fraction follow these steps:

Step 1: Write down the percent divided by 100 like this: percent 100.

Step 2: If the percent is not a whole number, then multiply both top and bottom by 10 for every number after the decimal point. ...

Step 3: Simplify (or reduce) the fraction.

You might be interested in
Please help me need to revise for a testtt!!!!
LUCKY_DIMON [66]
Remember you can add like terms exg, 3y+4y=7y 3y^2+4y^2=7y^2, but cannot add 3y^2 and 4y, or 3 and 4y so

3a+2w-5a-9w
group like trems
3a-5a+2w-9w
subtract
-2a-7w


3y^2+2w^2-y^2-w^2
group like terms (think of w^2 and y^2 as 1w^2 and 1y^2)
3y^2-y^2+2w^2-w^2
subtract
2y^2+w^2

2x+2x=4x
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the following polynomial in standard form.<br> -x^2-10+x^3
ELEN [110]

Answer:

37

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Caroline wants to make cookies to bring to a party. she will need to double the recipe to have enough. how much of each ingredia
anygoal [31]

Answer:

1 1/2 cups of peanut butter

1 cup of vegetable shortening

2 1/2 cups grimly packed light brown sugar

6 tablespoons of milk

5 1/2 teaspoon vanilla extract

2 large eggs

3 cups of flour

1 1/2 teaspoon of baking soda

1/2 teaspoon of salt

Step-by-step explanation:

You just double everything by 2

3 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
2 years ago
If one bottle of soda costs .99, how much do three bottles cost? how much do they cost with 5% tax added on?
bija089 [108]
3 sodas cost $2.97 +.15 tax total $3.12
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If 49x^2+28x-10 is rewritten as p2 + 4p −10, what is p in terms of x?
    5·1 answer
  • Write using exponents. (–4)(–4)
    15·2 answers
  • A rectangular countertop has a perimeter of 26 feet. its area is 30 square feet. what are the dimensions of the counter?
    5·1 answer
  • Please anyone help me please with this?!!​
    8·1 answer
  • I need the answers to numbers 18 and 20
    8·2 answers
  • the amount of sales at a toy store increases by 30% from May to June and decreases by 10% from June to July. The difference in t
    13·1 answer
  • I need the answers for those IMMEDIATELY ! Thank you!
    10·1 answer
  • PLZ help dividing exponents 7^12 ÷ 7^4 is equal to _____. 1^3 3 7^3 7^8
    6·2 answers
  • Identify these angles pls help.​
    5·1 answer
  • for lunch tonka has a hamburger and potato chips. The hamburger has 380 calories and each chip has 12 calories. How many chips c
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!