1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
3 years ago
7

(13x+2)+(5x+24)+(7x+7)+(8x-3)=360X=

Mathematics
1 answer:
OleMash [197]3 years ago
4 0

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

group like terms

13x+5x+7x+8x+24+7+2+-3=360

33x+30=360

33×=360-30

33x=330

divide both sides by 33

x=10

You might be interested in
Eight times the sum of a number and -2 is the same as nine times the number. Find the number
Alik [6]

Answer:

let \: the \: unknown \: number \: be \: x \\ 8 (x +  (- 2) = 9 \times x \\ 8  (x - 2) = 9 \times x \\ 8x - 16 = 9x \\  - 16 = 9x - 8x \\  - 16 = x \\ x =  - 16

5 0
2 years ago
Gerry is shopping for clothes at the mall.He buys 4 new shirts for $6.00.What is the unit rate for the shirts
elena-s [515]

the unit rate is 4:6

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is y-4= -2(x+7) written in standard form
belka [17]

Answer:

2x + y = -10

Step-by-step explanation:

Simplify −2(x+7)

y−4=−2x−14

Move all terms containing variables to the left side of the equation.

2x+y−4= −14

Move all terms not containing a variable to the right side of the equation.

2x + y = −10

Hope this helps

7 0
2 years ago
What is the y coordinate?
wel

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Can someone answer this question and give an explanation
Temka [501]

Answer:

48cm^2

Step-by-step explanation:

First, you can break down this shape into two different, easier to work with shapes, with dimensions of 4*9 and 6*2. You can get this by cutting the bigger rectangle into the 4*9, and then using the 6*2 left over.

After that, all you need to do it multiply and then add.

4*9 is 36, and 6*2 is 12.

36+12=48

Hope this helped!

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the market, 5 light bulbs cost $9dollar <br> How much do 7 light bulbs cost?
    8·2 answers
  • HELP!!! PLZ !!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Help...... ASAP..........
    11·1 answer
  • SE
    6·2 answers
  • Write <br> y = 3x2-12x +11 in vertex form. please show work
    15·2 answers
  • Find the value of 'x'.<br> (2x + 1)<br> (6x - 9)
    9·2 answers
  • 100 students are interviewed to see which of biology, chemistry or physics they prefer.
    14·1 answer
  • Each of the 17 members of the roller rink club bought a roller
    14·2 answers
  • Ype the correct answer in the box. Spell the word correctly.
    11·1 answer
  • Find x if h(x)= -2 and h(x)=12/x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!