1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
2 years ago
14

Can somebody help me

Mathematics
1 answer:
Travka [436]2 years ago
4 0

the answer is B: Whitny used the distributive property

cause Whitny is following the pemdas which stands for perenthices,exponets,

multiplication,division,addition and subtraction. the first part of pemdas is perenthises and the means the you have to distribute by using the distributive property.


You might be interested in
Before setting out on a bike ride, each rider was given 5/8 gallons of water to carry with them on the trip. If there are 28 peo
kherson [118]

Answer:

17.5 gallons of water was dispensed

Step-by-step explanation:

Total amount of water dispersed= (Amount of water dispersed to each rider×Number of Riders) where;

Amount of water dispersed to each rider=5/8 gallons

Number of Riders=28

Substituting;

(5/8)×(28)=17.5 gallons

7 0
3 years ago
(-5,-1); 2y=2x-4 help me ASAP please
PIT_PIT [208]

Answer:

u trrahs at fritnote

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I don't understand Graphing Linear Equations
Andreyy89

Answer:

Khan Academy does a great job explaining in their videos titled Graphing Linear Equations. They also offer pracice with explinations and quizez on it.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms. Smith is giving a test worth 100 points and contains 40 questions. There are two-point and four-point questions on the test.
Tanya [424]

x for 2 pointquestion y for 4 point question

x+y=40

2x+4y=100

x=40-y

80-2y+4y=100

2y=100-80

2y=20

y=10

x=40-10=30

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help Asap !
Paha777 [63]
A is the true statement because the variable g us counted as 1 so then we subtract 6 from 1 =5g
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 56 1/4% as a fraction is simplest form
    12·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • What is negative 1 minus 5?
    8·2 answers
  • Translate the phrase into an expression: 11 more than one third of a number
    13·1 answer
  • Eli has 7 games on his phone . his sister has 6 more than him which ratio compares the number of games on Eli's phone to the num
    13·2 answers
  • Which is the best estimate of 26 × 604?
    8·2 answers
  • Are the pink arcs congruent?
    14·2 answers
  • Jessie wants to save the same amount of money each week for a trip. He needs $3,060. If the trip is 36 weeks away, how much mone
    10·2 answers
  • 20 Points:
    8·2 answers
  • How many capulets and montages are there
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!