1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
8

John bought 24 pencils priced at 12 for $1.25 and 4 notebooks for $0.65 each. Which expression can john use to determine the tot

al amount he
spent, not including tax, on pencils and notebooks?
•a 28.(1.25+0.65)
•B (2x1.25) +(4x0.65)
•C (24x1.25)+(4x0.65)
•D (12x1.25)+(4x0.65)
Mathematics
1 answer:
liraira [26]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If 12 pencils are 1.25, 24 would be 2 x 1.25. And 4 notebooks worth 0.65 would be 4 x 0.65

Added up, this expression is:

(2 x 1.25) + (4 x 0.64)

You might be interested in
Complete the steps to factor 56x2 – 8x – 7x + 1 by grouping.
solmaris [256]

you dont use the distributive property

(8x-1)(7x-1)

then you foil it and combine like terms

7 0
3 years ago
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
What is the area of the triangle in centimeters<br> squared?
Rashid [163]

Answer:

A = 112cm²

Step-by-step explanation:

Area of a triangle = (bh) / 2

b = base length and h  = height

The triangle shown has a given base length of 14cm and a given height of 16cm

Hence area = ( 16 * 14 ) / 2

16 * 14 = 224

224 / 2 = 112

A = 112cm²

7 0
3 years ago
What is the difference of the polynomials?
drek231 [11]

Answer:

In mathematics, in the area of complex analysis, the general difference polynomials are a polynomial sequence, a certain subclass of the Sheffer polynomials, which include the Newton polynomials, Solberg's polynomials, and the Stirling interpolation polynomials as special cases.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Please explain in steps!
iragen [17]

3. \:  {2 + 4^2} - 4+ 2 \\  = 2 + 16 - 4 + 2 \\  = 18 - 4 + 2 \\  = 14 + 2 \\  = 16 \\  \\ 4. \:  {84 + 7}^{2}  - 9 + 2 \\  = 91^{2}  - 9 + 2 \\  = 8281 - 9 + 2 \\  = 8272 + 2 \\  = 8274 \\  \\ 5. \: {5 ^{2}  + 7} + 5 - 6 \\  = 25 + 7 + 5 - 6 \\  = 32 + 5 - 6 \\  = 37 - 6 \\  = 31 \\  \\ 6. \: {4^{2}  + 7} + 4 - 10 \\  = 16 + 7 + 4 - 10 \\  = 23 + 4 - 10 \\  = 27 - 10 \\  = 17 \\  \\ 7. \: 2 - {4 + 2}^{2}  + 9 \\  = 2 - 6^{2}  + 9 \\  = 2 - 36 + 9 \\  =  - 34 + 9 \\  =  - 25 \\  \\ 8. \: 3 - {6 + 3}^{2}  + 9 \\  = 3 - 9^{2}  + 9 \\  = 3 - 81 + 9 \\  =  - 78 + 9 \\  =  - 69 \\  \\ 9. \: {42 + 7}^{2}  - 2 + 5 \\  = 49^{2}  - 2 + 5 \\  = 2401 - 2 + 5 \\  = 2399 + 5 \\  = 2404 \\ \\ 10. \: {2^{2}  + 5} \times 2 - 7 \\  = (4 + 5) \times 2 - 7 \\  = 9 \times 2 - 7 \\  = 18 - 7 \\  = 11 \\  \\ 11. \: 6 \times {66 + 11 - 5}^{2}  \\  = 6 \times 77 - 5^{2}  \\  = 6 \times 72^{2}  \\  = 6 \times 5184 \\  = 31104 \\  \\ 12. \: {78 + 13}^{2} - 8 + 5 \\  = 91^{2}   - 8 + 5 \\  = 8281 - 8 + 5 \\  = 8273 + 5 \\  = 8278

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A gardener wants to run a border around the outside of her garden. She plots it on a grid to plan how much she will
    10·1 answer
  • A gardener weeds 2/3 of a flower bed in 6 min.
    9·1 answer
  • The dollar amount (d) that erin earns varies directly as the number of hours (t) that she works. if she earns $206.25 in 25 hour
    5·1 answer
  • Change 108% to a mixed number and reduce, if possible.
    9·2 answers
  • Eliana is reading a 908-page book.She reads 15 pages per day in the book. If x represent the number of days eliana Has spent rea
    6·1 answer
  • Mark and Henry are marking exam papers. Each set takes Mark 25 minutes and Henry 1 hour. Express the times Mark and Henry take a
    9·2 answers
  • Tammy jumped up 9 steps. Each step was
    7·2 answers
  • Find the equation of the straight line which passes through the point (2,3) and is
    12·1 answer
  • Please Help me it would mean the world to me​
    6·1 answer
  • Please answer this question
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!