1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
8

2(x-5)=4x+7 solve for x

Mathematics
1 answer:
OLEGan [10]3 years ago
5 0

Answer:

x=-6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
John ordered five large size pizzas for a party. Five kids each ate 1/10 slice, and twelve adults each at 3/10 slices.
astraxan [27]

Answer:

a) 4 1/10 slices eaten

b) cannot be solved because we don't know how many slices in each pizza

Step-by-step explanation:

5*1/10=5/10

12*3/10=36/10

36/10+5/10=41/10

41/10=4 1/10 slices

8 0
3 years ago
if 36 cookies cost $4.00 what is the unit rate in cookies per dollar. Using the same information what is the unit rate for 1 coo
pogonyaev

Answer:

9 cookies per dollar

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

36 cookies ÷ 4 dollars

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

36 cookies ÷ 4

--------------------------

4 dollars ÷ 4

=  

9 cookies

---------------

1 dollar

=  

9 cookies

-----------------

dollar

= 9 cookies per dollar

3 0
3 years ago
A student writes the difference between 15 and the product of 5 and y to describe the expression 5y negative 15
mezya [45]
The difference means subtract
5y means product or 5 times y
5y - 15
4 0
3 years ago
The sum of two consecutive odd integers is 188. list the numbers from smallest to largest:
mixer [17]
X and x+ 2 equal 188
add all the like terms to get 2x+2=188
subtract 2 from each side
2x=186
divide by 2
x=93
so the numbers are 93 and 95

3 0
3 years ago
A zoo has 15 toucans and 60 parrots. what is the ratio of the Number of toucans to the number of parrots at the zoo?
Daniel [21]

Answer:

1:4

Step-by-step explanation:

A ratio can be written like this: 15:60, but it can also be written as the fraction 15/60, which can be simplified to 1/4, or 1:4.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A parking garage charges an initial fee plus an hourly rate. The prices are shown in the table.
    6·1 answer
  • What is the expanded form of the expression 3 sigma i^3 i=0
    14·2 answers
  • Grandma baked 9 6 96 cookies and gave them to her grandchildren. One of the grandchildren, Cindy, received c c fewer cookies tha
    14·1 answer
  • Which equation could represent the relationship shown in the scatter plot?
    14·2 answers
  • (HELP FOR 100 POINTS) state the minimum monthly income and hourly wage per worker
    8·2 answers
  • −6x+2y=−26 ; 8x−8y=24
    5·1 answer
  • 1) Is 11 an irrational number?<br> yes<br> no<br> Submit<br> Yea
    15·1 answer
  • Tomas buys a bag of 5 peaches for $3.55. Write and solve an equation to find how much money, m, Tomas paid for each peach
    12·1 answer
  • Pease Help. Will mark Brainliest
    5·2 answers
  • Does anyone know matrices?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!