1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
12

Find a linear function that models the data in the table. f(x)= *blank* x + *blank*

Mathematics
1 answer:
pentagon [3]3 years ago
3 0

Answer:

its actually 1.8x+1

Step-by-step explanation:

its for edg for 2020

You might be interested in
25 POINTS PLZ HELP ASAP!!!<br><br> Match the functions with their inverse functions.
antoniya [11.8K]
To calculate the inverse isolate x on one side and switch x with y on both sides

1)
y=(2x-3)/5
5y=2x-3
5y+3=2x
(5y+3)/2=x
-> f(x)=(5x+3)/2

2)
y=(x+8)/2
2y=x+8
2y-8=x
-> f(x)=2x-8

3)
y=(x+2)/7
7y=x+2
7y-2=x
-> f(x)=7x-2

4)
y=(1-2x)/x
y=(1/x)-2
y+2=1/x
x=1/(y+2)
-> f(x)=1/(x+2)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the maximum walking speed of a coyote with legs 0.46 m long. How much faster can a giraffe walk than a coyote?
AfilCa [17]

Answer:

7.03 ft/s

Step-by-step explanation:

To obtain speed using the model :

Speed = sqrt(gL)

L = Length of leg, g = acceleration due to gravity

Length of leg of a giraffe = 6.03

g = 9.8 m/s or 32 ft/s²

Speed of giraffe in ft/s = sqrt(32 * 6.03) = 13.89 ft/ s

Speed of coyote ; L = 0.46 m

L in feets = 0.46 * 3.23 = 1.4858 feets

s = sqrt(1.4858 * 32) = 6.895 ft/s = 6.86 ft/s

Difference in speed :

13.89 - 6.86 = 7.03 ft/s

Giraffe has 7.03ft/s more speed Than a coyote

3 0
3 years ago
Write an equation of the line that passes through (-2, 8) and (-4, -4)
Nady [450]

Answer:

y=6x+20

Step-by-step explanation:


6 0
4 years ago
Write an equation in slope intercept form (y=mx+b) for the graph below .
jolli1 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

b would be 0

your slope is rise/run. up one and over three. up one and over three. so 1/3

write it as y=1/3x+0, or y=1/3x

6 0
3 years ago
Rally sold 30 flower baskets at a market. She purchased 30 baskets for $142.65, 185 yards of ribbon for $.07 per yard, and $252.
rosijanka [135]

Answer:

She spent 142.65 for baskets, 252.50 for flowers and 185 * 0.07 or 12.95 for ribbons for a total outlay of 408.10. Since she made 30 baskets, that is 408.10/30 = 13.60 1/3 per basket.

If she sold all 30 for 25.99 each, that is 779.70 for a profit of 361.60

Step-by-step explanation:

:)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve: 9^8-x= 27^x-3
    14·1 answer
  • Which equation shows the point-slope form of the line that passes through (4, 1/3) and has a slope of 3/4?
    9·1 answer
  • I need help with Geometry, Click on the SQUARE BOX BELOW
    10·1 answer
  • Please help! Don't understand it!
    10·1 answer
  • You are traveling at 75 miles per hour on a straight stretch of highway. It is noon now. You will arrive at the next town 120 mi
    8·1 answer
  • Kristen owns 61 shares of Prince Waste Collection and 45 shares of Nar Heating/Cooling. Nar Heating/Cooling is worth $7.88 per s
    5·2 answers
  • By what transformation can the set representing the inverse of a function be found?
    15·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • Ann-Marie is comparing costs at two locations for an event. Location 1 charges $100 per hour and $20 per person. Location 2 char
    9·1 answer
  • To turn a decimal into a percent, what do you multiply by? 
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!