1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
8

Solve: 4 + x - 17 = 22

Mathematics
2 answers:
torisob [31]3 years ago
7 0

Answer:

4-17+x=22

-13+x=22

13-13+x=22+13

X=35

Step-by-step explanation:

romanna [79]3 years ago
4 0

Answer:

x=35

Step-by-step explanation:

4+x-17=22

x+4-17=22

x-13=22

x-13+13=22+13

You might be interested in
Estimate each product.solve to check your estimate.40×6
Fed [463]
Well 40 times 6 is 240 which means that you don't have to round.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 2.2 =z-1.1
Tresset [83]

Answer:

Answer is 3.3 simplfly is 3.3 have good day

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
4b-4=3b+4<br> solve for b
damaskus [11]

Answer:

4b-3b=4+4

b=8

Step-by-step explanation:

Hence, the value of b is 8

#hope it helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. In the diagram below, secants PT and PU have been drawn from exterior point P such that the four arcs
scoundrel [369]

Answer:

(a) x = 30°

(b) mRS =  30°

mST =  120°

mTU  = 120°

mUR = 90°

Step-by-step explanation:

(a) In the picture attached, the diagram is shown.

Given that m arc RS = x, from the ratios:

m arc ST = 4x

m arc TU = 4x

m arc UR = 3x

The addition of the four arcs must be equal to 360°, then:

x + 4x + 4x + 3x = 360°

12x = 360°

x = 360°/12 = 30°

(b) m arc RS = x = 30°

m arc ST = 4x = 4*30° = 120°

m arc TU = 4x = 4*30° = 120°

m arc UR = 3x = 3*30° = 90°

8 0
3 years ago
A baker decorates 42 cupcakes in 30 minutes. She decorates cupcakes at a constant rate. How many cupcakes can the baker decorate
jolli1 [7]
Divide 42 by 30 and that should be your correct answer. 

hope this helps.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Find the interquartile range for the data. {50, 46, 56, 55, 54, 51, 45, 50, 47}
    8·1 answer
  • Which statement is true regarding the graphed functions?
    5·2 answers
  • HELP QUICK I need to do this last question
    13·1 answer
  • Desmond knows that 2 cakes will feed 11 people. If he is inviting 58 people to his parents' anniversary party, how many cakes wi
    5·1 answer
  • Alex sold wrapping paper rolls (r) as part of a school fundraiser. He earned a total of 156 reward points from his sales. Using
    15·1 answer
  • Which of the following is a trinomial with a constant term?
    7·1 answer
  • In 1992, the population of flamingos in Brazil was 15,500. Today, there are 32,860 flamingos in Brazil. What is the percent chan
    10·1 answer
  • Can i get some help with this?
    9·1 answer
  • A man made a loss of 15% by selling an article for $595. Find the cost price of the article​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!