1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
3 years ago
10

Help !!!! i need lots of help lol burn myself

Mathematics
1 answer:
alekssr [168]3 years ago
4 0
SOLUTION:

Slope-intercept form:

y = mx + b

m = gradient = rise / run = 6 / 2 = 3

b = y-intercept = - 6

THEREFORE:

y = 3x - 6

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
You might be interested in
Please HELP!!! <br> Factoring Polynomial <br><br> 4x2 + 1x - 3
swat32

Answer:

(4x-3)(x+1)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I Need Help With 9 And 10Please Help
Burka [1]
9: the answer is 4 to 13
10: the answer is 6 to 13
5 0
3 years ago
2 to the square root of 6 + 3 to the square root of 54
sdas [7]

Answer:

I think it's 12×54 but im probs wrong

3 0
3 years ago
Consider the following equation. y = 1/3x + 10. Which of the following lines is perpendicular to the one a above ?
seraphim [82]

Answer:

D. Y=3x+10

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A bag contains three green Christmas ornaments and four gold ornaments. If you randomly pick two ornaments from the bag, at the
garri49 [273]
You have a 4/7 chance that both will be gold
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The population of a city was 177 thousand in 1992. The exponential growth rate was 1.3% per year. a) Find the exponential growth
    9·1 answer
  • Debra can run 20.5 miles in 2.5 hours how many miles per hour can she run math problems
    9·1 answer
  • You have a 12 inch by 14 inch picture that you frame. When you hung the picture, you found that the entire area is 261.44 in. Wh
    10·1 answer
  • It takes Walter n minutes to get to his friend's house. If he travels to his friend's house 8 days in a row, taking a total of 1
    6·1 answer
  • Solve for x.<br><br> 7x=2x−35<br><br><br> x = 7<br><br> x = 5<br><br> x=−5​<br><br> x=−7
    11·2 answers
  • A salesperson earns a commission of $322 for selling $2300 in merchandise.
    14·1 answer
  • Determine the y-intercept of the graph of this equation: y - 3 = 2(x + 5)
    10·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • 1) A rectangle has the lengths shown <br> Find the perimeter of the rectangle.
    10·1 answer
  • The cost for Rhoda to operate her car for one month was at least $190. The cost for gas and repairs was one half the amount of t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!