1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MatroZZZ [7]
3 years ago
11

Solve for x: 3/4 x + 5/8 = 4x

Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]3 years ago
8 0

Answer:

x=5/26

Step-by-step explanation:

or 0.1923076

hope I could help

You might be interested in
If C(x) = 4x^2 - 3, find the following<br> (a) C(0)<br> (b) C (-1)<br> (c) C (-2)<br> (d) C (-3/2)
NeTakaya

Step-by-step explanation:

C(x)=4x^2-3\\\\C(0),\ C(-1),\ C(-2),\ C\left(-\dfrac{3}{2}\right)\\\\\text{Substitute each value}\ \left\{0, -1, -2, -\frac{3}{2}\right\}\ \text{instead}\ C(x):\\\\C(0)=4(0^2)-3=4(0)-3=0-3=-3\\\\C(-1)=4(-1)^2-3=4(1)-3=4-3=1\\\\C(-2)=4(-2)^2-3=4(4)-3=16-3=13\\\\C\left(-\dfrac{3}{2}\right)=4\left(-\dfrac{3}{2}\right)^2-3=4\left(\dfrac{9}{4}\right)-3=9-3=6

3 0
3 years ago
Which is better buy? 5 lb of flour for $0.90 or<br> 8 lb for $1.25
Ludmilka [50]
Well let’s see if there’s a least common multiple of 5 and 8. Since 40 is the least common mult. We will multiply 40 x .90 and 40 x 1.25 . 40x.90 is 36 while 40x1.25 is 50. It’s better to buy eight pounds for 1.25!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the correct answer for this?
Serga [27]

Answer:

(0,2)

Step-by-step explanation:

2:4 means one part is 2/(2+4)=1/3 of AB and the other part is 2/3 of AB

Add 1/3 of the distance from -2 to 4. (1/3)(4+2)=2. -2+2=0 The x coordinate is 0

Subtract 1/3 of the distance from 6 to -6, (1/3)6+6)=4 6-4=2 The y coordinate is 2

The point is (0,2)

5 0
3 years ago
There are 110 students on a bus filled with 129 people. What is the ratio of students to teachers?
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

110 : 19

students : teachers

please mark as brainliest thank you

7 0
1 year ago
Pls help I’m struggling a lot
miskamm [114]

Answer:

the second one

Step-by-step explanation:

i read the problem and answered it

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Notebooks cost $1.20 each this weekend they will be on sale for $.80 what percentage is the sale
    9·2 answers
  • In a survey 11 people was asked if there should be more school days of theese 6 people agreed yes. What percent of particpanits
    8·1 answer
  • . A mason has 7,758 bricks that he needs to share equally among 9 different building sites. How many
    12·2 answers
  • I need help with this 14a-72r-c-34d?
    6·1 answer
  • The formula for the cost of buying a car is: Cost= 12 x monthly payment + deposit Find the cost of a car when the monthly paymen
    7·1 answer
  • For the following equations, draw a picture of the tiles on an Equation Mat. Then use “legal” moves to simplify and solve for th
    7·1 answer
  • Which one is better? Knight or bishop? Why? (Chess)
    14·1 answer
  • Express this number in scientific notation.<br> 3.868.000.000
    11·2 answers
  • 4<br> Write 5 as a decimal number.<br> 5
    12·1 answer
  • .48 divided by 9.23 rounded to the nearest tenth
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!