1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stiks02 [169]
3 years ago
13

I need to know the correct trigonometric ratios that could be sued to determine the length of LN

Mathematics
1 answer:
Artemon [7]3 years ago
4 0

Answer:

A, E

Step-by-step explanation:

Remember SOH-CAH-TOA:

Sine = Opposite / Hypotenuse

Cosine = Adjacent / Hypotenuse

Tangent = Opposite / Adjacent

Therefore, we can say:

sin 20° = LN / 8

cos 70° = LN / 8

tan 70° = MN / LN

Only the first and last options are correct.

You might be interested in
3 3/4 ÷ 3/4 is equal to a) 5 b) 2 c) 3 d) 1
lions [1.4K]
A) 5
hope this helped :)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the definition of a perfect cube?
Rom4ik [11]
<span>The definition of a perfect cube is a number that is the result of multiplying an integer by itself three times
Hope it helps</span>
3 0
3 years ago
An electrician has a piece of wire that is 4 and 3/8 centimeters long. She divides the wire into pieces that are 1 and 2/3 centi
Vlada [557]

Answer:

She has approximately 3 pieces ( 2.625)

Step-by-step explanation:

To get the number of pieces, we need to divide the length of the wire by the individual length of the pieces.

To get the division done, it would be easier to convert what we have into improper fractions

For the piece of wire, the length which is 4 and 3/8 centimeters long will be 35/8 centimeters

while;

the individual length of each of the piece which is 1 and 2/3 centimeters long will be 5/3 centimeters

The number of pieces is thus 35/8 divided by 5/3 = 35/8 * 3/5 = 21/8 = 2.625 which is approximately 3 pieces

6 0
3 years ago
Help!!! Please <br><br><br><br> I don’t know how to do it !!
Taya2010 [7]
U put two dots on the line to make one
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?
padilas [110]

Answer:

$0.19 cents

Step-by-step explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

3 0
3 years ago
Other questions:
  • I will mark brainliest!
    12·1 answer
  • Please help me with this question :) thanks.
    13·1 answer
  • 5x + 2 + x<br><br> Simplify each expression using the properties of numbers
    8·1 answer
  • What is the answer to f/2 =5/8
    5·2 answers
  • Write the equation of the line with a slope of 3/7 passing through the point (9,-2) in standard or slope-point form? ...?
    5·1 answer
  • 2.943÷2.7 any help???
    14·2 answers
  • Guys help me with numbers 3,4,5 please
    12·1 answer
  • Five more than twice a number c
    5·1 answer
  • 10. What is the measure of ZP?*<br> E<br> (15m + 17)º<br> -Q<br> (4m – 10)<br> P<br> (7m - 9)
    12·1 answer
  • Help me please it’s would be very appreciated!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!