<span>We have
</span>

Let's take 6 out from the series

<span>Now multiply and divide by 9
</span>


<span>all 1s add up to n
</span>
$0.09 per ounce Because there are 16 ounces in a pound, 3.4 pounds is 3.4(16) = 54.4 ounces. To find cost per ounce, divide the cost in dollars by the number of ounces
If
<em>f(x)</em> = <em>ax</em> ³ + <em>bx</em> ² - 5<em>x</em> + 9
then
<em>f '(x)</em> = 3<em>ax </em>² + 2<em>bx</em> - 5
Given that <em>f</em> (-1) = 12 and <em>f</em> '(-1) = 3, we get the system of equations
-<em>a</em> + <em>b</em> + 5 + 9 = 12
3<em>a</em> - 2<em>b</em> - 5 = 3
or
-<em>a</em> + <em>b</em> = -2
3<em>a</em> - 2<em>b</em> = 8
Multiply through the first equation by 2 and add it to the second one to eliminate <em>b</em> and solve for <em>a</em> :
2(-<em>a</em> + <em>b</em>) + (3<em>a</em> - 2<em>b</em>) = 2(-2) + 8
-2<em>a</em> + 2<em>b</em> + 3<em>a</em> - 2<em>b</em> = -4 + 8
<em>a</em> = 4
Substitute this into the first equation above to solve for <em>b</em> :
-4 + <em>b</em> = -2
<em>b</em> = 2
The answer is A I’m sure of it
Answer:
Step-by-step explanation:
Katie gets 32/8 = 4 lots of sweets
Pavel gets 4 lots x 3 = 12 sweets