Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
You have to make a tape diagram and divide it in to 9 parts because it is 5 out of 9 then you will make a bracket pointing to only 4 parts of the tape diagram then you do 36/9 and it will equal 4 so put 4 in to each part and so 4 x 4 is 16 so the answer is 16 people prefer historical books
Answer:
158.33 minutes = 2.63 hours
Step-by-step explanation:
Solution :
The null and alternative hypothesis is given by


Assume that the level of significance, α = 0.05
The t-test statistics is, t = 1.484
Degree of freedom :
df = n - 1
= 14 - 1
= 13
The P-value is given by
P-value = 2P (T>|t|)
= 2P(T>|1.484|)
= 2P(T>1.484)
= 2(=T.DIST.RT(1.484,13))
= 0.05