Step-by-step explanation:
all these are the answers of your question
hope it is helpful to you
Answer:
x = 9
Step-by-step explanation:
-4(6x+3)=-12(x+10)
-24x-12=-12x-120
+12 +12
-12x=-12x-108
/-12 /-12 / -12
x=9
Answer x=9
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
Perpendicular slope is
or
.
Step-by-step explanation:
Given:
Let the perpendicular slope be x.
The given slope is 
For perpendicular slopes, the product of the slopes is equal to -1.
Therefore, 
Therefore, the perpendicular slope is
or
.
Answer:
31
Step-by-step explanation:
31