1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vera_Pavlovna [14]
2 years ago
11

(−8p ^3 +9p ^2q −5pq ^2) + (8p ^3 − pq + 5q ^2)

Mathematics
1 answer:
wariber [46]2 years ago
6 0

Answer:

9p^2q-5pq^2-pq+5q^2      

Step-by-step explanation:

You might be interested in
An online clothing store had 450,082 visitors in May, 450,566 visitors in June, and 405,987 visitors in July. What is the order
blondinia [14]

Answer:

450, 566 ; 450,082 ; 405,987

Step-by-step explanation:

Number of visitors in may = 450,082

Number of visitors in June = 450,566

Number of visitors in July = 405,987

Arranging the number of visitors from greatest to least(In descending order).

450,566 > 450,082 > 405,987

450, 566 ; 450,082 ; 405,987

3 0
3 years ago
In a deck of cards what's the probability of drawing a Face Card (king, queen, jack)
Bumek [7]

Answer:

3/13

Step-by-step explanation:

There are 52 card in a deck of cards

12 of them are face cards   3 cards *4 suits =12

P (face card) = 12/52 = 3/13

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
which of the following is the most appropriate unit to describe the time you can drive a car based on the amount of gas
Sunny_sXe [5.5K]
If you're describing a time, then it has to have a unit of time. We have no idea how much gas you're talking about, so second, minute, and hour are all possibilities.
8 0
3 years ago
How many times dose 42 go into 1,984
umka2103 [35]
Here is the answer all you have to do is go 1984 divide by 42 47.23809524
4 0
3 years ago
The cost of Nate's dinner including a 15% tip was $43.70. What was the cost of dinner alone?
Nookie1986 [14]

Answer:

The cost of dinner alone was $37.145

Step-by-step explanation:

15%=0.15----Convert your percentage into a decimal

43.70*0.15=6.555----Multiply the cost of dinner with the decimal

$43.70-$6.555=$37.145----Subtract the last number(6.555) from the total(43.70) to get the cost of dinner alone of $37.145 -This is making you subtract the percentage from the total!

I hope this helped!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz help me quickly
    7·1 answer
  • What is 23b^4+(-10b^4) simplified?
    12·2 answers
  • Unit rate for $4.95 for 3 tacos
    10·1 answer
  • Why do 7.031 greater than 7.03
    7·1 answer
  • Daca 2/6 din lungimea unui dreptunghi este 180 m si 3/5 din latime este de 90 m ,afla perimetrul unui alt dreptunghi avand lungi
    13·1 answer
  • 2.9n+1.7=3.5+2.3n and the answer is 1... Am I correct???
    9·1 answer
  • GEOMETRY HELP!!!!!!!! <br><br><br><br> Why is he wrong?
    13·2 answers
  • 9x + 12 - 3x = 3(2x + 4)<br> Need help
    5·1 answer
  • A. No Solution<br><br> B. (5,2)<br><br> C. (-5,-2)<br><br> D. (1, -2)
    6·1 answer
  • In 5 years time, Maja’s age will be twice what it was 6 years ago. How old is Maja now?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!