1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
15

Novak Company is constructing a building. Construction began on February 1 and was completed on December 31. Expenditures were $

5,400,000 on March 1, $3,600,000 on June 1, and $9,000,000 on December 31. Novak Company borrowed $3,000,000 on March 1 on a 5-year, 12% note to help finance construction of the building. In addition, the company had outstanding all year a 10%, 5-year, $6,000,000 note payable and an 11%, 4-year, $10,500,000 note payable. Compute avoidable interest for Novak Company. Use the weighted-average interest rate for interest capitalization purposes.

Business
2 answers:
olga2289 [7]3 years ago
5 0

Answer:

Avoidable interest 557,181.82  

Explanation:

construction capitalized interest  

time nominal expenditure  portion of year     weight

march 1  5,400,000.00  0.833333333  4,500,000.00

june 1  3,600,000.00  0.583333333 <u>  2,100,000.00 </u>

weighted expenditures               6,600,000.00

Then:

especific borrowings rate 0.12  

especific amaount 3,000,000

construction specific interest 270,000.00  

remainder for non-specifit borrowings

6,600,000 - 3,000,000 = $ 3,600,000.00

average rate  

principal       rate interest

6,000,000 0.1 600000

10,500,000 0.11 1155000

16,500,000  1755000

total interest / total principal = 0.106363636

capitalized from non-specific borrowing

3,600,000.00  x 0.106363636 =  287,181.82  

 Total avoidable (capitalized interest) =

270,000.00 + 287,181.82 = 557,181.82  

vagabundo [1.1K]3 years ago
3 0

Answer: $742910

Explanation:

The weighted average combines interest rates into a single interest rate which yields a combined cost which is about thesame as cost of the original separate loans.

The weighted-average interest rate for interest capitalization purposes for the company above is calculated in the attachment below.

You might be interested in
A business may survive and prosper during the growth stage even though it has neither differentiated its offering from competito
Elan Coil [88]

Answer:

B. Getting caught in the transition period without a clear strategic advantage.

6 0
2 years ago
The main difference between storage warehouses and distribution warehouses is that storage warehouses are relatively small, spec
Elza [17]

Answer:

True

Explanation:

Storage warehouses are used to store items for short periods of time while distribution warehouses are much bigger facilities that are used to gather and redistribute products.

Distribution warehouses are usually very big and can store a lot of products, while storage warehouses are usually a big facility that is divided into smaller units, each smaller unit serves as a storage warehouse. Storage warehouses are used to store more specific items while distribution warehouses can handle different types of goods.

4 0
3 years ago
Money obtained through various types of loans is called:
Elden [556K]

Borrowed money obtained through loans of various types is called debt capital. capital is a loan made to a company that is normally repaid at some future date. Debt capital is the loan that a business raises by taking out a loan. 

4 0
3 years ago
Rune Co.’s checkbook balance on December 31 was $10,000. On that date, Rune held the following items in its safe: $4,000 check p
jarptica [38.1K]

Answer:

$13,000

Explanation:

<em>Rune Co.'s</em>

<em>As of December 31</em>

Balance as per Bank Statement $10,000

(+) Bank credits and collections $4,000

(-) Bank errors overstate book balance $1,000

Correct Cash Balance $13,000

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Barin Retail Outlets incorrectly recorded inventory in 2016. Rather than recording ending inventory as​ $960,000, Barin's accoun
    5·1 answer
  • Stock r has a beta of 1.5, stock s has a beta of 0.75, the expected rate of return on an average stock is 13%, and the risk-free
    12·1 answer
  • Alex's country was once communist, but now allows limited private ownership of companies, and lets market forces determine produ
    11·1 answer
  • Why were US workers against the ratification of the North American Free Trade Agreement (NAFTA) in 1992?
    8·2 answers
  • Trompenaars found that a(n) _____ organizational culture is common in countries such as Turkey, Pakistan, Venezuela, China, Hong
    14·1 answer
  • "Explorer, Inc. is considering a new 4-year project that requires an initial fixed asset (equipment) investment of $200,000. The
    13·1 answer
  • What is the difference between product value and unique selling proposition?​
    12·1 answer
  • Jarett &amp; son's common stock currently trades at $30.00 a share. it is expected to pay an annual divident of $1.00 a share a
    5·1 answer
  • Which internal control procedure is violated when the cashier at the checkout stand also records the daily receipts in the journ
    10·1 answer
  • Forecast the 2019 Cost of goods sold on the previous year’s number and the assumptions
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!