1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
harina [27]
3 years ago
8

(-1,-2) and (3,10)? what’s the equation

Mathematics
1 answer:
Ahat [919]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If we have two coordinates on a line (x1,y1 =1,2) and (x2, y2 =3,6) we can solve for m as follows. (x2,y2) 6=m3+c - (x1,y1) 2=m1+c

You might be interested in
Please help me:( I really really appreciate it
devlian [24]

Answer:

Its D please mark Brainliest.

Step-by-step explanation:


3 0
4 years ago
A display case of glitter stickers are marked 15 for $2. If Cathy wants to buy 30 glitter stickers, how much will Cathy spend?
WARRIOR [948]

Answer:

$4, 15 x 2=30

      2 x 2=4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELPP BRANLIEST AND MEDAL PLSSS
Fudgin [204]
56. and 1.6^4



.....................
8 0
3 years ago
Dan has the same number of nickels and dimes in his piggy bank. If the total amount of those coins is $0.90, how many of each co
SpyIntel [72]

Answer:

6.

Step-by-step explanation:

We can start by defining a couple things.

x = amount of nickels

y = amount of dimes

Since he has the same amount of each, we can say this.

x = y

And because we know it totals 0.90, we can say this.

0.05x + 0.10y = 0.90

then, we substitute and get this.

0.05x + 0.10x = 0.90

Simplify.

0.15x = 0.90

Divide both sides by 0.15.

x = 6

So we have 6 nickels, and they both are the same, so we have 6 dimes.

4 0
4 years ago
One dozen eggs cost $1.98 how much does 1 egg cost
RSB [31]
I think it would be 15 cents!
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • there are 3/4 of a pizza left over from dinner. if luna rae eats 3/8 of a pizza for lunch, how many lunches can luna rae have fr
    5·2 answers
  • Dan's ice cream comes in cartons of two sizes. The large carton holds 4 1/2 pounds. The small carton holds 1 3/4 pounds less. Ho
    8·1 answer
  • The entire group being studied, and from which samples are taken, is called
    9·2 answers
  • Use the table shown in the image! 1. Which equation expresses “y” in terms of “x”? A. y=17x B. y=25x C. x=51y D. x=85y 2. What i
    15·2 answers
  • Use partial fractions to find the indefinite integral. (Remember to use absolute values where appropriate. Use C for the constan
    11·1 answer
  • A bag contains 6 red marbles, 6 white marbles, and 4 blue marbles find P(red or blue).
    15·1 answer
  • Plz help i need it quick!!! simplify
    8·1 answer
  • Why does the Easter bunny carry eggs? Rabbits don't lay eggs.
    9·2 answers
  • Please Solve this question. whoever answers my question gets 10 points with heart and brainlist (if there's two answers) Thank y
    5·2 answers
  • The area of a square is 28cm,what is the lenght of the square​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!