You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2.
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
Answer:
<h3>
f(10) = 37</h3>
Step-by-step explanation:
f(n) = 4n - 3
f(10) = 4×10 - 3 = 40 - 3 = 37
2/3 divided by 1/2 equals 3/4.
So your answer would be 1/2.
------
The answer is C
If you divide 8 by 200 it becomes 0.04 which is 4/100 in fraction form. If you simplify it then become 1/25.