2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
We know that
surface area of sphere=4*pi*r²
r=√[surface area/(4*pi)]
for surface area=27648
r=√[27648/(4*3)]-------> r=√2304-----> r=48 units
volume of a sphere=(4/3)*pi*r³-----> (4/3)*3*48³---> 442638 units³
the answer is
<span>442368</span>
Answer:
16 packages
Step-by-step explanation:
5 2/5 + 2 1/4 Use the common denominator of 20
5 8/20 + 2 5/20
7 13/20
I know that I will need 14 packages for the 7 pounds. For the fraction part, 10/20 would be half, so I would need to buy a half pound for that, but I need 13/20 which would be more than a half pound, so I will need to buy 2 more pounds for the fraction part.
14 + 2 = 16
Answer:
the answer is d
Step-by-step explanation: