Answer:
B
Step-by-step explanation:
In order for something to be a function, they must not have repeating x-values. Looking at the answer choices provided, B is the only answer that does not have repeating x-values.
Find the area of the fabric
The fabric is circular, so we find the area using the area of circle formula
a = π × r²
input the numbers
a = π × r²
a = 3.14 × (1.2)²
a = 3.14 × 1.44
a = 4.5216 ft²
Calculate the total cost
Multiply the cost by the area
cost = 5.4 × 4.5216
cost = 24.417
The total cost is approximately $24.42
To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12
22.68 ÷ 12 = 1.89
Therefore, each gallon of gas costs $1.89
Hope this helps you
-AaronWiseIsBae :)
54
a rule I follow:
same signs positive,
different signs negative.
-9 * -3 = 27
27 + 27 = 54
2x + 21 = 35
hope this helps