1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
14

12 dogs decreased by 25%

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
7 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

12-.25(12)=12-3

12-3=9

You might be interested in
Select the correct answer.
Radda [10]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

In order for something to be a function, they must not have repeating x-values. Looking at the answer choices provided, B is the only answer that does not have repeating x-values.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A circular piece of fabric has a radius of 1.2ft. The fabric sells for $5.40 per ft2. What is the total cost of the circular pie
mixas84 [53]
Find the area of the fabric
The fabric is circular, so we find the area using the area of circle formula
a = π × r²

input the numbers
a = π × r²
a = 3.14 × (1.2)²
a = 3.14 × 1.44
a = 4.5216 ft²

Calculate the total cost
Multiply the cost by the area
cost = 5.4 × 4.5216
cost = 24.417
The total cost is approximately $24.42
6 0
3 years ago
Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.
vredina [299]

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

7 0
2 years ago
(-9 x -3) + 27 integers
NISA [10]
54

a rule I follow:
same signs positive,
different signs negative.

-9 * -3 = 27
27 + 27 = 54
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPPP I DONT GET THISSS
Lina20 [59]
2x + 21 = 35
hope this helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -7 - (-8) + (-3) + 6 - 2 A) -2 B) 0 C) 1 D) 2
    14·2 answers
  • 8x - 3(2x + 5) + x + 4
    14·2 answers
  • If the linear correlation between two variables is​ negative, what can be said about the slope of the regression​ line? Choose t
    9·1 answer
  • Keith had 8 1/2 cups of flour. He used 5 2/3 cups to make bread. How many cups f flour does keith have left ?
    11·2 answers
  • F ind the volume under the paraboloid z=9(x2+y2) above the triangle on xy-plane enclosed by the lines x=0, y=2, y=x
    13·1 answer
  • What is the equation of a line that passes through the points (3,6) and (8,4)?
    8·1 answer
  • Johney bought 3 pounds of hamburger. He wants to divide it evenly into 5 hamburger patties. How much pound(s) is each hamburger
    15·2 answers
  • Evaluate the expression when x = 1/2 and y = -5<br><br> 11x - 8 ( x - y )
    11·1 answer
  • 7. Find the slope. Make sure to reduce.
    6·2 answers
  • » Quinn is a contestant on a quiz show. Quinn's score changes by -15 points for 4 questions in a row. D *) What is the total cha
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!