1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nekit [7.7K]
3 years ago
7

At the carnival, a ferris wheel ride costs 2 tickets and a roller coaster ride costs 4 tickets. Miles has 16 tickets. Write the

linear equation for the number of rides he can ride.
Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
4 0

Answer:

2F + 4R = 16

Step-by-step explanation:

F: no. of ferris wheel rides

R: no. of roller coaster rides

2F + 4R = 16

You might be interested in
What is the unit rate for $290 for 18
natka813 [3]

Answer:

16.1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The expression $16x + $58.75 represents the total amount of money the academic club earned from washing x cars at a fundraiser.
umka21 [38]

Answer:

go to m a t h w a y it will help you. but no spaces it would not let me put the hole thing.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Six bags of soil are used to fill 5 flower pots. how much soil does each flower pot use? between what two whole numbers does the
Zarrin [17]
So Basically It's 5×6?
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What the distance between (6, 2) and (1, 0)
vaieri [72.5K]

Answer: 5.3852

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Need help will give you the brainliest
pishuonlain [190]
Surface area = 52mi

Step by step:

The equation is 2(wl+lh+hw),

Replace the letters by the corresponding numbers 2(2•1+8•1+8•2),

Simplify it to 2(2+8+16)

Add everything in the parenthesis 2(26)

Multiply 2 by 26, giving you 52.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What do opposite rays form
    10·1 answer
  • 2.<br> Which is the largest of these fractions?<br> A. 7/15<br> B. 4/9<br> C. 6/11
    10·2 answers
  • For a given recipe, 12 cups of flour are mixed with 18 cups of sugar. How many cups
    9·1 answer
  • What is the solution to this system of equations? What is the solution to the system of equations? (–6, –2) (–2, 6) (6, 2) (–2,
    6·1 answer
  • I need help working this out
    13·2 answers
  • Srurface area 1m 2m 1m
    7·2 answers
  • Mrs. McCarthy bought 1.5 pounds of chicken from Smiths. She paid a total of $6.75 for the chicken. What was the price per pound?
    15·1 answer
  • What is the equivalent degree measure of 4pi/3​
    9·1 answer
  • An artist painted a scale model of one of her paintings using a scale in which 5 inches represents 50 feet the actual height of
    5·1 answer
  • QUESTION 7 of 10: You begin the week with 30 units of orange juice. You purchase 50 units. Your ending inventory for the week is
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!