1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
2 years ago
13

Shirley wants to buy a skateboard for $64. She has $98 in her account. She spent $10.85 to buy stationary. She also wants to buy

some cookies for $1.65 each. What is the maximum number of cookies, n, that Shirley can buy so that she has enough money left to buy the skateboard?
Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]2 years ago
3 0
She can get 14 cookies
You might be interested in
The brand xyz dog food costs $36 for 15 pounds of dog food. What is the cost per pound?
HACTEHA [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

36/$15 = $2.04 per pound

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me I can’t seem to figure this out<br><br><br> 7.01 x 0.356
faltersainse [42]

Answer:

2.49556

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Complete the statements. If necessary, round angle measures to the nearest degree. Round other values to the nearest hundredth
yKpoI14uk [10]
The answer is 74
Hope this is helpful
5 0
3 years ago
Find x !!?????!!!????????????
mars1129 [50]

Answer:

x = 15

Step-by-step explanation:

Given

See attachment

Required

Find x

The figure in the attachment is a quadrilateral and the angles in a quadrilateral add up to 360.

So, we have:

90 + 6x + 5+ 10x - 40 + 4x + 5 = 360

Collect like terms

6x + 10x + 4x = 360 - 90 - 5 + 40 - 5

20x = 300

Divide both sides by 20

x = 15

Hence, the value of x is 15

4 0
2 years ago
A college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35 %. If the selling price of a book is $ 87.00
Dimas [21]

Answer:the amount that the bookstore pay the publisher for the book is $64.4

Step-by-step explanation:

Let x represent the amount that the bookstore pay the publisher for the book.

The college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 35%. This means that the value of the mark up would be

35/100 × x = 0.35 × x = 0.35x

Therefore, the amount that the bookstore is selling the book would be

x + 0.35x = 1.35x

If the selling price of a book is $ 87.00, then it means that

1.35x = 87

x = 87/1.35 = 64.4

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find gcd for 5767 and 4453
    15·1 answer
  • Renee, Susan, and Martha will share the cost to rent a vacation house for a week. Renee will pay 40 percent of the cost. What fr
    14·1 answer
  • Solve the problem as directed. The product of the base and height of a rectangle is the area. Can this statement be represented
    9·2 answers
  • Question 4
    5·2 answers
  • Point V is on line segment \overline{UW}
    13·1 answer
  • I need to find the volume of this rounded to the nearest tenth . will give brainliest
    10·1 answer
  • What is the size of your_____
    9·1 answer
  • You want the billboard to have an area of 144 ft. 1. What do you know about the height and the width of the billboard?​
    13·1 answer
  • A man spends 8/5 of his salary<br> rent. If his left with &amp; 2940. Find his<br> salary:
    7·1 answer
  • 6⋅10
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!