1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
13

What is 524.47 rounded to the nearest tenth?

Mathematics
1 answer:
Harlamova29_29 [7]3 years ago
7 0
The answer is 524.5. 983.491 rounded to the nearest whole number is 983.
You might be interested in
At cheng's bike rental, it cost $12 to rent a bike for 3 hours. how many hours of bike use does a Customer get per dollar?​
mario62 [17]

Answer:4hrs per dollar

Step-by-step explanation:

$12=3hrs

? =1hr

12*1/3

=4

HOPE IT HELPS PLS MARK AS BRAINLIEST

8 0
3 years ago
A rectangles width is one third it’s length, and it’s perimeter is 120 m. Find the dimensions of the rectangle
tresset_1 [31]
The length is 45m and the width is 15m. Hope I was able to help

3 0
3 years ago
Bacteria of species A and species B are kept in a single environment, where they are fed two nutrients. Each day the environment
DiKsa [7]

Answer:

We require 4,550 of species A and 1,460 of species B that can coexist in the environment so that all the nutrients are consumed each day

Step-by-step explanation:

Let n₁ be the population of A required and n₂ be the population of B required.

Now we require 2 units of the first nutrient for species A and one unit of the first nutrient for species B. The total nutrients required by species A is 2n₁ and that by species B is 1n₂ = n₂. So, the total nutrients required by both species A and B is 2n₁ + n₂. Since this equals the quantity of the first nutrient which is 10,560, then  2n₁ + n₂ = 10,560 (1)

Now we require 5 units of the second nutrient for species A and 6 units of the second nutrient for species B. The total nutrients required by species A is 5n₁ and that by species B is 6n₂. So, the total nutrients required by both species A and B is 5n₁ + 6n₂. Since this equals the quantity of the first nutrient which is 31,510, then  5n₁ + 6n₂ = 31,510 (2).

So, we have two simultaneous equations which we would solve to find the populations of A and B which satisfy both equations.

2n₁ + n₂ = 10,560  (1)

5n₁ + 6n₂ = 31,510 (2)

From (1) n₂ = 10,560 - 2n₁ (3)

Substituting equation (3) into (2), we have

5n₁ + 6(10,560 - 2n₁) = 31,510

expanding the brackets, we have

5n₁ + 63,360 - 12n₁ = 31,510

collecting like terms, we have

5n₁ - 12n₁ = 31,510 - 63,360

simplifying, we have

- 7n₁ = -31,850

dividing both sides by -7, we have

n₁ = -31,850/-7

n₁ = 4,550

Substituting n₁ = 4,550 into (3), we have

n₂ = 10,560 - 2(4,550)

n₂ = 10,560 - 9,100

n₂ = 1,460

So, we require 4,550 of species A and 1,460 of species B that can coexist in the environment so that all the nutrients are consumed each day

3 0
2 years ago
9.
dezoksy [38]

Answer:

A. $7.50=$2.95-13x B. Answer would be $0.35, this is because you first subtract 2.95 from both sides, after that you get 4.55, you then divide the 4.55 by 13 which is the amount of bagels Sylvie bought. This leave you with the number 0.35, which is how much each bagel cost, 35 cents.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Write the equation of a line that is perpendicular to y=-0.3x+6 and passes through the point (3,-8)
astraxan [27]

Answer:

y = 10/3x - 18

Step-by-step explanation:

1. Take the reciprocal of the slope given to you, 3/10 -> 10/3

2. Write your new equation with the new slope in slope-intercept form: y=10/3x+b

3. Use the point given to find your y-intercept / b: -8 = (10/3)(3)+b

-8 = 10 + b

-18 = b

4. Plug b back into your new equation. y = 10/3x - 18

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Ginger is selling gym memberships. The first week she sold 5 memberships and each week for the next four weeks she sells 3 more
    9·1 answer
  • 10% of what number is 10?
    9·1 answer
  • Sean has some candy bars that he wants to give away. He is going to give each person 1/18 of a bar, and he has 2 3/4 to give awa
    8·1 answer
  • How do you solve substitution problems in Pre Algebra
    6·2 answers
  • Seth bought a 12 - ounce jar of peanut butter for $3.60. What is the unit price?
    11·1 answer
  • Pls answer I give brainliest thank you! Number 4
    11·2 answers
  • X is ........... variable | Maths Questions
    14·2 answers
  • Please help guys!!!!!!
    8·2 answers
  • I will mark as brainliest:)
    5·2 answers
  • What number is between 4 1/5 and 4.03
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!