1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
2 years ago
14

Given p ≠ q ≠ 0, what is the equation of the line that passes through the points (–p, –q) and (p, q)?

Mathematics
2 answers:
liubo4ka [24]2 years ago
7 0
Hey :))

(-p,-q)(p,q)slope = (q - (-q) / (p - (-p) = (q + q) / (p + p) = 2q / 2p = q/p
y = mx + b.....slope(m) = q/p(p,q)...x = p and y = qnow we sub and find b, the y intq = (q/p)(p) + bq = q + bq - q = b0 = b
so ur equation is : y = (q/p)x + 0...or just y = (q/p)x....its answer B
HOPE THIS HELPED!!!  :))
DedPeter [7]2 years ago
7 0

Solution:

The equation of the line that passes through the points: <em>y</em> = q/p <em>x</em>

You might be interested in
(5 + 5) x 10 = ? for easy points<br><br> Wrong answers only!
erma4kov [3.2K]

Answer:

Omg its totally 726263893276273

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can you help me with this??
siniylev [52]
8*8 - 4*4*pi*(1/2) = 64 - 8*pi
6 0
3 years ago
If you have a set of alternate exterior angles on parallel lines, then the measure will be equal
Luba_88 [7]
Always.
So it is B.
Hope This Helps
5 0
2 years ago
Mrs. Julien’s and Mrs. Castillejo’s classes are selling cookie dough for a school fundraiser. Customers can buy packages of maca
Oksi-84 [34.3K]

Answer: the cost of one package of macadamia nut chip cookie dough is $1.5

the cost of one package of triple chocolate cookie dough is $2.5

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of one package of macadamia nut chip cookie dough.

Let y represent the cost of one package of triple chocolate cookie dough.

Mrs. Julien’s class sold 25 packages of macadamia nut chip cookie dough and 30 packages of triple chocolate cookie dough for a total of $112.50. This means that

25x + 30y = 112.5 - - - - - - - - - - - - -1

Mrs. Castillejo’s class sold 8 packages of macadamia nut chip cookie dough and 45 packages of triple chocolate cookie dough for a total of $124.50. This means that

8x + 45y = 124.5 - - - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 8 and equation 2 by 25, it becomes

200x + 240y = 900

200x + 1125 = 3112.5

Subtracting, it becomes

- 885y = - 2212.5

y = - 2212.5/- 885

y = 2.5

Substituting y = 2.5 into equation 1, it becomes

25x + 30 × 2.5 = 112.5

25x + 75 = 112.5

25x = 112.5 - 75 = 37.5

x = 37.5/25 = 1.5

The method used is the elimination method. It is more convenient to use.

8 0
3 years ago
Jackson mows lawns to make money. It costs him $7 each week to advertise his business. It costs him $1.50 in gas to mow each law
pickupchik [31]
Lawns = L
Money he gets from mowing = M

M -  $7 - (L * $1.50) = P for 1 Week

Hope this helped :D
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3[x]+9 what is the graph?
    9·1 answer
  • My brother needs help with his math homework and I don't understand this?need help.
    15·1 answer
  • You get a $125.85 discount on a TV that originally cost $945. What percent
    10·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • Erythromycin is a drug that has been proposed to possibly lower the risk of premature delivery. A related area of interest is it
    7·1 answer
  • 3x+ 2 =7x -1 what is the answer
    8·2 answers
  • Please help me if possible ​
    10·2 answers
  • Please help me quick please i don't understand
    13·1 answer
  • How can the number line be used to solve problems?
    6·2 answers
  • ANYONE ON BRAIN PLS HELP ME.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!