1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
2 years ago
15

gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]2 years ago
7 0

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

Ede4ka [16]2 years ago
6 0
I believe $30 but I’m not really sure
You might be interested in
Someone help me please and try not to make the answer stupid
sergey [27]

Answer:

what's the question???

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
PLEASE ASAP FOR FULL POINTS
NARA [144]
It’s between B or C
Sorry if I’m wrong
3 0
2 years ago
{1,3,5,7,9,11} find the subsets and proper subsets
vaieri [72.5K]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

now gimme a brainliest

6 0
3 years ago
NEED HELP ASAP WILL GIVE BRAINLIEST REAL ANSWERS ONLY PLZ
Elis [28]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

They are trying to see how long it takes people to complete the writing portion of the test.

4 0
2 years ago
accounting theories are the foundation for understanding your company's financial direction and developing strategies for long t
scoray [572]

Accounting theories give an idea of ​​how to do it, how to follow it and the corresponding methodology, therefore the owner of a company must recognize these accounting theories to comply within the company.

We have the following accounting theories:

Comparable: It must be presented in a way, which may be compared thoroughly. Such as sales increased by way of 10% from the closing yr.

Relevant: Accounting information ought to be relevant; such as contemporary yr’s records with relevant facts have to be presented in economic report.

Consistent: Methods applied in accounting ought to be consistent; assume immediately line technique of charging depreciation is accompanied since last 5 years. If such technique is converting heavily, like instantly-line for this year and double declining technique inside the coming yr, then the system isn't regular and it doesn’t indicate smooth accounting.

Reliable: There should be reliability; such as coins bills are supported by way of respective vouchers of coins disbursements.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • 41 tens in standard form
    10·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Kevin has traveled 42, 1/2 miles on his trip. That is 1/3 of the total distance, how far is his trip?
    5·1 answer
  • Mikayla caught a value pack of crackers for $6.72. The value pack had 24 individually wrapped crackers packages. Solve 24x = $6.
    14·1 answer
  • Amy and rob each improve thier yards by pmanting rose bushes and ivy. They brought thier supplies from the same store. Amy spent
    14·1 answer
  • Help me and show your work.
    15·1 answer
  • 6. The cost C of hiring a taxi is given by the formula C = 4 + 1.25m where m is the number of miles driven. Make a table showing
    9·1 answer
  • If 3000$ is loaned for 4 months at a 4.5% annual rate, how much interest is earned
    6·1 answer
  • Find the height in feet of the missile after 5 seconds in the air
    15·1 answer
  • Solve this question with full working and explanation and I will mark you as brainliest. ​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!