1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks04 [339]
3 years ago
15

gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil

Mathematics
2 answers:
Kruka [31]3 years ago
7 0

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

Ede4ka [16]3 years ago
6 0
I believe $30 but I’m not really sure
You might be interested in
Solve for x radical forms
vova2212 [387]

Answer:

in right angled triangle ABC

by using Pythagoras law

h²=p²+b²

x²=7²+10²

x=√149=12.21cm

8 0
3 years ago
Jill is trying to find the area of football field with the track around it at her high school. It is composed of a rectangular m
Vaselesa [24]
I am pretty sure it is B or C I think B
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest!!!!
QveST [7]

Answer:

The. Answer. C

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
If x>2; then x2 - x - 6 / x2 - 4
sergij07 [2.7K]
Factor the numerator and denominator

(x^2-x-6)/(x^2-4)

((x-3)(x+2))/((x+2)(x-2))  the (x+2)'s cancel out leaving...

(x-3)/(x-2)
5 0
4 years ago
Two times one number added to three times a second number is 21.
il63 [147K]

Answer:

x =  -  \frac{9}{17}   \:  \: y =  \frac{125}{17 }

5 0
3 years ago
Other questions:
  • At the supermarket you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $5.40.
    15·1 answer
  • PLZ HELP 75 POINTS SHOW WORK
    6·2 answers
  • What are 5 ways that graph can be misleading ?
    9·2 answers
  • A speedboat holds 12 adults and 6 children. How many people in all can go on 4 speedboat rides?
    11·2 answers
  • 13) (c, 4) and (2,6);<br>Slope =​
    10·1 answer
  • Dylan is 6 years younger than Briana. Briana's age can be represented by x. Write an expression representing Dylan's age.
    12·2 answers
  • The annual rate of depreciation, x, on a car that was purchased for $9,000 and is worth $4,500 after 5 years can be found using
    9·2 answers
  • last night's Dansball game, there were 4 walks and 15 hits. Express the ratio of walks to hits , written in three different ways
    8·1 answer
  • 1/2-5/6 can someone help me
    11·2 answers
  • Answer ASAP
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!