gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil
2 answers:
Answer:
$30
Step-by-step explanation:
Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.
I believe $30 but I’m not really sure
You might be interested in
What is the median of the data? 68,69,71,71,71,73,74,75,75,78 answers: 71,72,78,72.5
Klio2033 [76]
The answer is 72 because ur supposed to do (71+73)/2
2x + 2 = 3x - 52
-2x -2x
2 = x - 52
+52 +52
54 = x
The correct answer is 16/81. Hope this helps.
3/4=6/8
6/8 + 3/8 = 9/8
9/8=1 and 1/8
Answer: Raquel made 1 and 1/8 of hot chocolate
Answer:
not enough information.
Step-by-step explanation: