1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
2 years ago
7

Rectangle a has area 40 cm square and length 8 cm. the area of rectangle b is one half the area of rectangle

Mathematics
1 answer:
lesya [120]2 years ago
5 0
Area of rectangle b=1/2 area of rectangle a=40/2=20 cm²
Length=8 cm 
Width of rectangle b=20/8 =2.5 cm
You might be interested in
What is the sum of you in 4 times T = 29
vredina [299]

4 times 29=116 and are you a boy or not a boy

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLLLLLEASE I NEED HELP SO BADLY PLEASE ASAP PLEASE PLEASE T_T
olchik [2.2K]

Answer:

x^2+7x-8-\frac{3}{x-7}

Step-by-step explanation:

I think this question is a bit hard to explain by typing, so I'll add an image down below.  

I used long division for this question, and the final answer is: x^2+7x-8-\frac{3}{x-7}

4 0
1 year ago
243.875 rounded to the nearest whole number
artcher [175]
243.875 = 244 <== rounded to the nearest whole number
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone check if this is the correct answer? Since you can't sell part of a basket.
soldier1979 [14.2K]
Yes it’s the good you’re really a good student
4 0
2 years ago
What is the solution set to the inequality (4x-3)(2x-1)&gt;0? <br>​
OverLord2011 [107]

Answer:

(-infinity,1/2) union (3/4,+infinity)...hope it helped you

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to solve for angles of a triangle when I am given only sides
    11·1 answer
  • Cost price of a chair and table is rupee 490. If the cost of the chair is rupee 50 less than the cost of the table, find the cos
    12·1 answer
  • Barbie is analyzing a circle, y2 + x2 = 16, and a linear function g(x). Will they intersect?
    5·2 answers
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Please answer the question, I think I have the answer but I'm not sure.
    9·1 answer
  • You visit an amusement park with your family over the summer. Each adult ticket costs $45 and each child ticket costs $32. Let '
    12·1 answer
  • Helppp pls<br> will give brainliest
    5·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINLEST DUE IN 2 MIN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Ratio in lowest terms in 3 different ways<br> 1.18 males to 45 females
    6·2 answers
  • There are 50 marbles in a bag. Students picked a marble, recorded its color, and put it back in.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!