1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
3 years ago
12

4.89 gallons of milk is sold for $12.79. If you have $21.44 in your wallet. How many

Mathematics
2 answers:
BaLLatris [955]3 years ago
8 0
You cans buys 1 and have 8.65 dollars left because 12.79x2 is 25. So yah
Novosadov [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

12.79/4.89 is $2.62 per gallon

2.62x<=21.44

Step-by-step explanation:

You could buy 8 because 21.44 divided by 2.62 is 8.1832...

You might be interested in
Stella is doing her math worksheets. It takes her 1 hour 20 minutes to complete one worksheet with 12 questions.
Dmitry_Shevchenko [17]
 that would be four hours.

12x3=36

1 hour 20 minutes x3= 4 hours 
7 0
3 years ago
Using the expansion for the binomial: ( x^3 − y^4 )^9 :The coefficient for the 6th term is
Lelechka [254]

Answer:

-126

Step-by-step explanation:

For the binomial expression  (a-b)^{n} the coefficient of (r+1)^{th} term is given by {n \choose r} \times -1^{(r)}.

We have to find the coefficient of 6th term in the binomial expansion of

(x^{3}-y^{4})^{9}.

Hence n=9 and r=5

The coefficient of 6th term = {9 \choose 5} \times (-1)^{5}

                                             = -{9 \choose 5}

                                             = -126

8 0
3 years ago
I need help on this problem
jeyben [28]
The answer is choice D) Perpendicular from a point not on the line.
3 0
3 years ago
Nick starts with 20 milligrams of a radioactive substance. The amount of the substance decreases by 12 each week for a number of
Gre4nikov [31]

Answer:

what the answer

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
LOTS OF POINTS!!<br><br> answer 4-6
riadik2000 [5.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 1x2x3 =6

5 3x4x1=12

6 2x3x2=12

Hope that help

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the missing length+ Work?
    14·1 answer
  • You have 16 coins that are heads up and 18 coins that are tails up. After you add some coins that are tails up the ratio of head
    9·1 answer
  • Eighty-eight less than m is smaller than -176
    13·2 answers
  • 15 = 5(1 - m) - 2(1 - m)<br> What is the value for m
    9·1 answer
  • Right triangles and trigonometry help!
    14·1 answer
  • Fifteen beach towels<br> cost $135.<br> What is the cost of eight<br> beach towels?
    12·2 answers
  • Pls someone help me!
    14·1 answer
  • Hershey's bar were purchased at $7 per dozen and sold at $1.25 each. Find the profit on 15 dozen Hershey's bar.
    6·1 answer
  • Can someone help me pls
    10·1 answer
  • In a research report, the researcher provides the following information: The seven men were ages 32 to 45 (M
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!