1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
2 years ago
12

4.89 gallons of milk is sold for $12.79. If you have $21.44 in your wallet. How many

Mathematics
2 answers:
BaLLatris [955]2 years ago
8 0
You cans buys 1 and have 8.65 dollars left because 12.79x2 is 25. So yah
Novosadov [1.4K]2 years ago
4 0

Answer:

12.79/4.89 is $2.62 per gallon

2.62x<=21.44

Step-by-step explanation:

You could buy 8 because 21.44 divided by 2.62 is 8.1832...

You might be interested in
2 whole 2/3 times 3/11
sashaice [31]
2 2/3 x 3/11
= 8/4 x 3/11
= 24/44
Simplified
6/11
3 0
3 years ago
Hell me plz, and can plz explain as well
Montano1993 [528]
The sixth graders collected $250 of their $300 goal. The seventh graders collected $250 of thier $450 goal.

Sixth Graders:
$250 / $300
Reduce: $25 / $30 = 5/6

Seventh Graders:
$250 / $450
Reduce: $25 / $45 = 5/9
7 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!!!!
Sonja [21]

Answer:

\huge \red{ c_3 = - 1}

Step-by-step explanation:

c_1 = 1 \\  \\ c_n= - 2c_{n-1}+5 \\  \\ c_2 = - 2c_{2-1}+5 \\  \\ c_2 = - 2c_{1}+5 \\  \\ c_2 = - 2(1)+5 \\  \\ c_2 = - 2+5 \\  \\  \huge \purple{c_2 =3} \\  \\ c_3 = - 2c_{3-1}+5 \\  \\ c_3 = - 2c_{2}+5 \\  \\ c_3 = - 2(3)+5 \\  \\ c_3= - 6+5 \\  \\ \huge \red{ c_3 = - 1}

6 0
3 years ago
What Does it Mean to Have a 150% Salary Raise
Flauer [41]
I am going to have to say you will get an extra $1.50.

Hope this helped 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant manager states the number of customers that enter the restaurant is equal to 4 times the number of people that buy
yarga [219]

Answer:

26 customers

Step-by-step explanation:

Represent customers entering as y and those buying hot dogs as x

y = 4x + 9

y = 3x + 35

Required

Determine the number of people buying hotdogs (x)

Substitute 4x + 9 for y in the second equation

4x + 9 = 3x + 35

Collect Like Terms

4x - 3x = 35 - 9

x = 26

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Fill in the blank with a symbol that makes this statement true 5/12 and 1/3
    10·1 answer
  • The graph of g(x) is the result of translating the graph of f(x) = three units to the left. What is the equation of g(x)?
    15·1 answer
  • alex spent 3/7 of his money he gave 1 /4 of the remainder to his sistet he haf $120 left how much money did he in the beginning
    15·1 answer
  • How do I solve tan(62) = 12/x?
    5·1 answer
  • Sequence of number - 25,23,20,16<br>do with process​
    6·2 answers
  • Help me please its a math question ​
    8·1 answer
  • What value of X would assure parallelogram ABCD is a rhombus give an angle BRC=7X +6
    14·1 answer
  • Pls helpp ..................
    10·1 answer
  • −7x−5=4x-29 What is the answer?
    9·2 answers
  • Plz answer it’s an iready
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!