Answer:
[2,6]
Step-by-step explanation:
3x+5y=36
5x-4=y
3x+5(5x-4)=36
3x+25x-20=36
28x-20=36
28x=56
x=2
5x-4=y
5*2-4=y
10-4=y
6=y
Answer:
HERES YOUR ASSIGNMENT! I EDITED IT ON MICROSOFT SO THAT I CAN SCREENSHOT IT AND SEND IT TO YOU...I HOPE IT HELPS :)
<h3>ARIGATO OZAIMASU!!!</h3>
Answer:
(-4.5, 1.5)
Step-by-step explanation:
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Martin bought 4.5 gallons of red paint (3.25 for the barn, and 1.25 for his shed). The total money he spent on 4.5 gallons of paint was 81 dollars.
So if 4.5 gallons cost 81 dollars, 1 gallon would cost 81/4.5
= 18 dollars
Hope this helps!