1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
daser333 [38]
3 years ago
8

two variables have a positive linear correlation. does the dependent variable increase or decrease as the independent variable i

ncreases?
Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
6 0
The dependent variable will also increase hope this helps
You might be interested in
Which must be true? Select all that apply.
Fittoniya [83]

Answer:

A, B, E

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
There are 16 colored pencils and 8 colored pencils will fit in a box. How many boxes will the 16 pencils fill?
Gekata [30.6K]

Given:

Total number of colored pencils = 16

Colored pencils fit in a box = 8

To find:

The number of boxed that will fit the 16 pencils.

Solution:

According to the question 8 colored pencils will fit in a box. So, we have

8 pencils = 1 box

Multiply both sides by 2.

2×8 pencils = 2×1 box

16 pencils = 2 box

Therefore, 2 boxes are required to fit the 16 colored pencils.

4 0
3 years ago
Marie has 8 hours to write a 45 page chatper for her book Marie writes at a constant speed of 4 pages per hour will Marie comple
zubka84 [21]

Answer:

She wont complete the book in book in time at 4 pages per hour has she will only write 32 pages in 8 hours

Step-by-step explanation:

Marie has 8 hours to write 45 page chapter

at 4 page per hours, in 8 hours, she will on write

8 × 4 = 32 pages

Therefore, she wont complete it in time at 4 pages per hour

5 0
3 years ago
Geometry question shown above. Please help.
zhannawk [14.2K]
For question 4 its (C)
6 0
3 years ago
Indigo Depot is having a clearance sale of their fall items. A jacket that originally cost $120 before any discount is on sale f
Sauron [17]

Answer:

The final price is $66.

Step-by-step explanation:

This question can be solved by a rule of three.

The initial price was of $120.

Initially, there was a discount of 15%. Then, there is another discount on the initial price. So the total discount is of 15+30 = 45%.

So the final price will be 100-45 = 55% = 0.55 of the initial price.

So

$120 - 1

x - 0.55

x = 0.55*120 = 66

The final price is $66.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • If 12 gallons cost 31.08 how many gallons does 38.85 dollars cost?
    6·1 answer
  • t costs $35 per hour to rent a boat at the lake. You also need to pay a $25 fee for safety equipment. You have $200. For how lon
    12·1 answer
  • A certain brand of lemonade costs $3.29 for 59.17 fluid ounces. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Graph the line through points (-1, -3) and (7, -8)<br> From the graph, tell whether the slope is..
    15·1 answer
  • Juliet conducted a survey to find the favorite type of book of the students at her school. She asked 20 students from her class
    10·1 answer
  • How do i show the substitution method to solve x=5y-7 and 3y+2y=12
    13·1 answer
  • To solve -9 - 16m = 7, what steps would you use?
    10·1 answer
  • Write the equation of the line that goes through (-3.9, -1.4) and is PERPENDICULAR to 6x + 2y = 9
    11·1 answer
  • Twenty divided by a number algebraic expression
    10·1 answer
  • Work out the number of ham sandwiches Tina had
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!