1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
12

Hat is the slope of a line perpendicular to y = -4x - 1

Mathematics
1 answer:
kobusy [5.1K]3 years ago
4 0

Answer:

The slope of the perpendicular line would be 1/4.

Step-by-step explanation:

All perpendicular lines have opposite and reciprocal slopes. This means we take the current slope, change the sign and flip it.

-4 -----> change the sign

4 ------> Flip it

1/4 = slope

You might be interested in
Chloe was x inches tall on her birthday last year. This year she is 2.5 inches taller. Select all of the following expressions t
Lubov Fominskaja [6]
X+2.5 because you dont know her height of last year which would give you the variable X and this year she grew 2.5 inches which would make the equation X+2.5 
<span />
6 0
3 years ago
Troy and Lisa were shopping for school supplies. Each purchased different quantities of the same notebook and thumb drive. Troy
kari74 [83]

Answer:

Notebook is $4

Thumb drive is $23

Step-by-step explanation:

Let notebooks be x and thumb drives be y

6x+7y=$185

14x+12y=$332

These two are simultaneous equation. Multiplying the first equation by 7 and second by 3 we obtain

42x+49y=$1295

42x+36y=$996

Subtracting the third equation from the fourth

996-1295=-$299

(36-49)y=-23y

-23y=-$299

y=$299/13=$23

To get the value of x, we substitute the value of y into the first equation

6x+(7*23)=$185

6x=$185-$161

6x=$24

x=$4

Therefore, price of notebook is $4, price of thumb drive is $23

4 0
3 years ago
What is 10^x=1/100?<br> solve for x
klio [65]

Answer:

10^x=1/100

10^x=10^-10

x=-10

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Reid will be driving through Spain this summer. He did some research and knows that the average price of gas in Spain is approxi
Molodets [167]

Answer:

(a)The amount of fuel in dollars = $1.62

(b)The rate equivalent to in U.S. dollars per gallon = $ 1.45

Step-by-step explanation:

Reid will be driving through Spain this summer. He did some research and knows that the average price of gas in Spain is approximately 1.12 euros per liter.

1 USD = 0.69 euros

We have to find the money that we should pay in order to get the same amount of fuel.

1 euro = \frac{1}{0.69}

1 euro = $1.45

So 1.12 euros = 1.12\times1.45 = $1.62

(a)The amount of fuel in dollars = $1.62

(b)The rate equivalent to in U.S. dollars per gallon = $ 1.45

5 0
3 years ago
Plane tickets to Chicago usually cost $120. On a travel deal website, you scored a coupon for 35% off. Your budget for the trip
enot [183]

Answer: yes it’s 78$

Step-by-step explanation: The difference is 42.00

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Patricia paid $584 for 8 nights at a hotel. Find the unit rate
    8·2 answers
  • Suppose the pie chart shown represents the monthly budget for a person who maked $2,000 a month. This person decides to rent an
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST TO THE FIRST ANSWER!
    5·1 answer
  • There are 9 cherry cokes, 3 diet cokes, and 4 coke zeros in a cooler. What is the proabiliyt of selecting a drink and getting a
    14·1 answer
  • What is the least common factor of 24 40 and 72
    15·2 answers
  • Without the use of calculator, find the value of 297x303
    8·2 answers
  • Josie wants to hang a “Happy Birthday” banner across the diagonal of a rectangular opening that has a width of 9 feet and a heig
    10·1 answer
  • Find the area of the trapezoid. Leave your answer in simplest radical form
    15·1 answer
  • Are you able to see this question?​
    7·1 answer
  • Complete the sentences.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!