1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ElenaW [278]
2 years ago
6

The ratio of the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint that Lara mixed to make a shade of purple paint

is 3:1. Part A: Write a sentence to describe the number of cups of blue paint that Lara mixed with each cup of red paint. (4 points) Part B: How many cups of red paint should Lara add to each cup of blue paint to make the shade of purple? Explain your reasoning. (4 points) Part C: If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint?
Mathematics
1 answer:
katrin2010 [14]2 years ago
5 0

Answer:

Part A: Number of cups of blue paint are 3 that are mixed with each cup of red paint.

Part B: \frac{1}{3}

Part C:<em> $8</em>

Step-by-step explanation:

Given that:

The ratio of the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint that Lara mixed to make a shade of purple paint is 3:1.

Part A:

The number of cups of blue paint = 3

The number of cups of red paint = 1

In sentence form, it can be written that:

Number of cups of blue paint are 3 that are mixed with each cup of red paint.

Part B:

3 cups of blue paint requires 1 cup of red paint.

\frac{3}{3}=1 cup of blue paint requires \frac{1}{3} cup of red paint.

Here, unitary method is used.

So, \frac{1}{3} cup of red paint should be added to each cup of blue paint to make shade of purple.

Part C:

6 cups of blue paint are purchased for $48.

1 cup of blue paint is purchased for \frac{\$48}{6} = \$8

You might be interested in
Is (2,1) a solution of 3y&lt;2x+5
Allisa [31]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mr Ruiz drove 305 miles in 5 hours on Saturday and 190 miles in 4 hours on Sunday what is his average speed in miles per hour fo
Snezhnost [94]

Add the mileage together to find total miles.

Add the hours together.

Divide total miles by total hours.

305 + 190 = 495 miles

5 + 4 = 9 hours.

495 / 9 = 55 miles per hour.

The average speed was 55 miles per hour.

4 0
3 years ago
Cool Scoops ice cream shop offers 60 different one-topping sundaes. If there are 5 flavors of ice cream, how many toppings are t
Alja [10]
How you would solve this problem is: 

60 divided by 5 = 12 

So there will be 12 toppings. 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me.
Katena32 [7]
Given 
- f(n) values for n=1,2,3,4
- possible candidates for the function

Solution:
Method: Evaluate some of the values, for each function.  A function with ANY value not matching the given f(n) values will be rejected.

N=1, f(n)=4
f(1)=4-3(1-1)=4
f(1)=4+3^(1+1)=4+3^2=4+9=13 &ne; 4   [rejected]
f(1)=4(3^(n-1))=4(3^0)=4
f(1)=3(4^(n-1))=3(4^0)=3*1=3  [rejected]

N=2, f(n)=12
f(1)=4-3(2-1)=4-3(1)=1 &ne; 12   [rejected]
[rejected]
f(1)=4(3^(2-1)=4*3^1=4*3=12
[rejected]

Will need to check one more to be sure
N=3, f(n)=3
[rejected]
[rejected]
f(3)=4(3^(n-1))=4(3^(3-1))=4(3^2)=4*9=36   [Good]
[rejected]

Solution: f(n)=4(3^(n-1))










6 0
3 years ago
Find the value of x.
Anni [7]

Answer:

x = 56

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • ellie brought s sponges there were 10 sponges in each package write an expression that shows how many packages ellie brought
    7·2 answers
  • If one store is selling 3/4 of a bushel of apples for $9, and another stir is selling 2/3 of a bushel of apples for $9, which st
    14·1 answer
  • The triangular face of the prism shown has an interior angle with a measure of 75º and an exterior angle with a measure of 110°
    8·1 answer
  • What is the exact distance from (-1,4) to (6,-2)? in units​
    9·1 answer
  • What is the domain a
    13·1 answer
  • What is the answer to this problem- 2(t+1)=10?
    11·1 answer
  • 1. Sand falling from a chute forms a conical pile whose altitude is always equal to 4/3 the radius of the base. (a) How fast is
    15·1 answer
  • 8) Jasmin wants to put new carpet in her bedroom.
    13·1 answer
  • Find the distance between the points (-7,-6)
    8·1 answer
  • Estelle surveyed some students at her school about their favorite classes. Of the students surveyed, 7 said science was their fa
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!