1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
2 years ago
15

HELPPPPP!! Is the expression 6 + 3 = 9 an equation ? Explain.

Mathematics
2 answers:
Elodia [21]2 years ago
3 0

Answer:

No, because an expression is already solved and an equation is where you have to solve it

Step-by-step explanation:

Dmitrij [34]2 years ago
3 0

Answer:

No as said you have to solve and equation yet an expression is already solved for your viewing.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Javier is considering two lawn care services. Premier Landscaping charges $15.00 for travel to the job site and $55.00 per hour
Wittaler [7]

Answer:

Time in which both companies charge same cost = 1.5 hour

Step-by-step explanation:

Given:

                                                        Fixed    Variable

Premier Landscaping charges          $15        $55

Ace Landscaping charges                               $65

Find:

Time in which both companies charge same cost:

Computation:

Assume in X time both companies charge same cost:

So,

Premier Landscaping total cost = Ace Landscaping total cost

⇒ $15 + $55(Time taken) = $65 (Time taken)

⇒ $15 = $65 (Time taken) - $55(Time taken)

⇒ $15 = $10 (Time taken)

⇒ Time taken = 1.5 hour

Time in which both companies charge same cost = 1.5 hour

6 0
3 years ago
joe and Bill are working on building a stone wall that will be 120 feet long. Joe works from one end and is able to build one te
konstantin123 [22]

Joe completes an average of (10 ft)/(5 h) = 2 ft/hour. Bill completes an average of (10 ft)/(4 h) = 2.5 ft/hour. Together, they complete 2+2.5 = 4.5 ft/hour. At that rate, it will take them

... (120 ft)/(4.5 ft/h) = 26 2/3 h

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
to practice for an Ironman competition John swim 0.86 kilometers each day for three weeks how many meters did he swim in those 3
NARA [144]
1 kilometers =1000 meters
0.86km=0.86*1000=860m
John swam 860 meters each day.
1 week = 7 days
3weeks=3*7=21
21*860=18060 m
Therefore he swam 18060 meters in those three weeks.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The congruent sides of an isosceles triangle are called ____, and the third side is called the _____.
In-s [12.5K]

Answer:


Step-by-step explanation:

Congruent sides are called legs.


Third side is called the base.

4 0
3 years ago
How many litters of apple syrup and water did she use in the ratio of 2:3 and made 1800 ml of such fruit juice
sp2606 [1]

Answer:

720 mL ; 1080 ml

Step-by-step explanation:

Givenn:

Apple syrup : water = 2 : 3

Fruit juice volume made using the ratio above = 1800 ml

Sum of ratio = 2 + 3 = 5

Litres of Apple syrup :

(Syrup ratio / total) * total volume of fruit

(2 / 5) * 1800

= 0.4 * 1800

= 720 ml

Litres of water :

(water ratio / total) * total volume of fruit

(3 / 5) * 1800

= 0.6 * 1800

= 1080 ml

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jon invests $2300 at 7.5% annual interest, compounded continuously. How long will it take this money to double in value?
    9·1 answer
  • In a necklace the ratio of yellow beads to blue beads is 3:1. What percentage of beads are yellow?
    7·2 answers
  • Consider the diagram.
    8·2 answers
  • Divide the product of 5 and 8 by 6​
    11·2 answers
  • what is the width of a rectangle with a length of 6/7 feet and an area of 5 square feet. What is the width of the rectangle
    14·1 answer
  • Simplify the product. 5a^2(3a^4 + 3b)
    13·1 answer
  • What is a finite set
    9·1 answer
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Luis distributes 49 roses equally among 7 friends. Then, 3 of his friends combine the roses they received to make a bouquet. How
    10·1 answer
  • Help me find the measure of the indicated angle
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!