
converges by the ratio test for

The limit is 1, so the series converges as long as

which indicates a radius of convergence of 3.
Answer:
He made a math error
Step-by-step explanation:
6 ounces of pistachios cost $7.50
take 7.50 / 6=1.25 per ounce ( not .80 per ounce)
Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces
Answer:
a=1 or a=5
Step-by-step explanation:
+4=6a−1
Step 1: Subtract 6a-1 from both sides.
+4−(6a−1)=6a−1−(6a−1)
−6a+5=0
Step 2: Factor left side of equation.
(a−1)(a−5)=0
Step 3: Set factors equal to 0.
a−1=0 or a−5=0
a=1 or a=5
(is it helpful rate me according to that
Thank You:-)
6b+4=2 has one variable
4+6=10 has no variable