1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
3 years ago
12

You are driving home on a weekend from school at 55 mi/h for 110 miles. it then starts to snow and you slow to 35 mi/h. you arri

ve home after driving 4 hours and 15 minutes. how far is your hometown from school
Mathematics
1 answer:
stepladder [879]3 years ago
6 0

Okay lets get started.

I drove 110 miles with speed of 55 mi/hr so the time taken =

time = distance / speed

time = 110 / 55 = 2 hrs For the distance which is covered with 55 mi/hr speed.

Total time for reaching home is 4 hrs 15 minutes. (given in question)

Means rest distance after snow is covered in = 4 hrs 15 minutes - 2 hrs

= 2 hrs 15 minutes = 2 + 15/60 = 2.25 hrs

The speed in snow driving is 35 mi/hr

So distance covered in snow driving is = 2.25 * 35 = 78.75 miles

Hence the total distance = 110 + 78.75 = 188.75 miles : Answer

Hope that will help :)

You might be interested in
(k/3^k)(x-6)^k
enot [183]

\displaystyle\sum_{k\ge0}\frac k{3^k}(x-6)^k

converges by the ratio test for

\displaystyle\lim_{k\to\infty}\left|\frac{\frac{k+1}{3^{k+1}}(x-6)^{k+1}}{\frac k{3^k}(x-6)^k}\right|=\frac{|x-6|}3\lim_{k\to\infty}\frac{k+1}k

The limit is 1, so the series converges as long as

\dfrac{|x-6|}3

which indicates a radius of convergence of 3.

5 0
3 years ago
What is the solution set of the following equation?
Anna007 [38]
Im pretty sure x = -0.3

8 0
3 years ago
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
3 years ago
Which number is a solution of a² +4= 6a – 1?<br> 07<br> 6<br> 7<br> 8
LuckyWell [14K]

Answer:

a=1 or a=5

Step-by-step explanation:

a^{2}+4=6a−1

Step 1: Subtract 6a-1 from both sides.

a^{2}+4−(6a−1)=6a−1−(6a−1)

a^{2}−6a+5=0

Step 2: Factor left side of equation.

(a−1)(a−5)=0

Step 3: Set factors equal to 0.

a−1=0 or a−5=0

a=1 or a=5

(is it helpful rate me according to that

Thank You:-)

6 0
3 years ago
Categorize each of the following equations as a linear equation in one variable or not.
Kaylis [27]
6b+4=2 has one variable
4+6=10 has no variable
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 4 is added to both numerator and denominator of 5/8, by how much is the fraction changed?
    9·1 answer
  • TIMED PLEASE HURRY HELP WITH 2 EASY QUESTIONS
    9·1 answer
  • It takes Hank 40 minutes (2/3 hours) to mow a lawn. Penny can mow the same size lawn in 30 minutes (1/2 hour). Hank and Penny fo
    11·1 answer
  • What is the area of the figure James drew
    12·1 answer
  • What is 5x5x5 I Just want to know what is the answer to make sure my answer is the same as the one y’all are telling me
    11·2 answers
  • The standard form of the equation line is
    13·1 answer
  • Given (0,1) and (2, 4). The slope between the two points is The equation of the line through the two points isAn air balloon beg
    14·1 answer
  • 3 1/2;5 1/4 as a fraction
    11·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·2 answers
  • Find the slope of a line that passes through the points (2,3) and (4,1)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!