1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dexar [7]
3 years ago
11

Lombardi pizza sells one 20in cheese pizza or two 12in pizzas for 12.99. Determine which size gives more pizza.

Mathematics
2 answers:
stepladder [879]3 years ago
6 0

Answer:

Two 12 inch pizzas

Step-by-step explanation:

Multiply12x2= 24 inches compared to 1 20inch pizza

Anna [14]3 years ago
5 0

My guess is the two 12 inch pizza which in a total is 24 I’m not really good at math but I think this is the correct answer

You might be interested in
Plz help i will report if your not trying to answer​
MArishka [77]
First one is number 3


Second one is number 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
C. Assume someone has an average balance account with a bank that costs $35 a month but earns
Elodia [21]

Answer:

<em>The total interest earned after subtracting the monthly $35 </em>

<em>service fee = $975 - $35 = $940</em>

Step-by-step explanation:

Bank fee cost per month = $35

Interest rate per month = 1%

The total amount in the account until the 15th = $100,000

The total amount in the account from the 15th to the 30th = $95,000

Interest Earned?

<em>Interest earned for first 15 days:</em>

                               = $100,000 times 1%/2

                               = $100,000 times 0.001/2

                               = $500

<em>Interest earned from 15th to the 30th:</em>

<em>                                  </em>= $95,000 times 1%/2

                                 = $95,000 times 0.001/2

                                 = $475

Interest earned for <em>first 15 days + Interest earned from 15th </em>

<em>to the 30th =  </em>$500 + $475 = $975

So, the total interest earned after subtracting the monthly $35

service fee = $975 - $35 = $940

<em>Keywords: interest, interest rate</em>

<em>Learn more about interest calculation from brainly.com/question/3256069</em>

<em>#learnwithBrainly</em>

8 0
3 years ago
kai calculates that he spends 15% of a school day in science class. If he spends 75 minutes in science class, how many minutes d
jasenka [17]
Im not sure but I would think you would divide 75 by .15. That would get you 500. So 500 minutes would be your answer.
5 0
3 years ago
Help pleaseee! Greatly appreciated if you do
IRINA_888 [86]
36% of 24..... or 0.36 times 24= 8.64
22% of 24......or 0.22 times 24= 5.28

8.64-5.28= 3.36. D.
6 0
2 years ago
What is the residual value when x = 4?<br><br> -6.72<br> -0.58<br> 0.58<br> 6.72
madreJ [45]

Answer:

Brainliest

Step-by-step explanation:

y=2.78(4)-4.4 = 6.72

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A boat travels 2km upstream and 2km downstream. The total time of the trip is 1 hour. The speed of the stream is 2km/h. What is
    6·1 answer
  • How to discover the domain of the function?​
    14·2 answers
  • What is the measure of the angle formed by the minute hand and hour hand of a clock in each case?
    6·1 answer
  • A carnival charges a $5 admission fee plus $1 per ride.
    15·2 answers
  • 1. Which event will have the greatest impact (positive or negative) on one's net worth after one month?
    15·1 answer
  • 5. Sue is 20 years old and Anne is 10 years old. How many years ago was Sue 3 times as old as Anne?
    6·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
    14·1 answer
  • Por favor me pueden ayudar
    14·1 answer
  • The discriminant of x2 + 6x + 9 = 0
    12·1 answer
  • (4) Which of the following is a true statement about the Distance Formula?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!