1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mixas84 [53]
3 years ago
13

Kenny wants to take his dog to an obedience school. At sit and stay school, 12 lessons cost $96. At canine community center,25 l

essons cost $125. Which is the better deal? Find the unit rate for lessons at sit and stay school.Show your work
Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
7 0

Answer:

the canine community center is the better deal

Step-by-step explanation:

the sit and stay school:

96/12 is 8

it is $8 per class

the canine community school:

125/5=5

it is $5 per class

You might be interested in
D+g/h for d =29, for g=16,h=9
dsp73

Answer: 31  and 1/9

Step-by-step explanation:

d =29, for g=16,h=9

replace values of each number in equati/on:

d+g/h=29+19/9=(9*29+19)/9=( 261+19)/9=280/9= 31 and 1/9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fraction less than 5/6 with a denominator of 8
e-lub [12.9K]
7/8 is the answer hope this helps
8 0
2 years ago
42 points!
kupik [55]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

30x20=600

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Students at Sunnyside School built a rectangular pyramid of aluminum cans for a world record. The top layer had 2 rows with
Lana71 [14]
2 times 3 equals 6.and 4 times6 equals 24.and 8 times 12 equals 96 add them all together and you will get 126


HOPE THIS HELPS
If it does please press the heart thing please
7 0
3 years ago
Which of the following companies offers the greatest total employment compensation? Company A Company B Company C Company D Gros
alekssr [168]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
    7·1 answer
  • If Joey and Julie each do 5 chores, how much do they get paid individually? How much do their parents pay altogether?
    11·1 answer
  • 11) Which of the following headlines contain quantitative information? *
    13·1 answer
  • What’s 2(5-6) equal?
    8·2 answers
  • Look for a pattern and complete the conjecture.
    14·2 answers
  • Name an angle of <br><br> B) 50°
    7·2 answers
  • An African elephant weighed 209 lbs when it was born. Baby elephants gain an average of 38 lbs per week.
    9·1 answer
  • Can anyone solve this problem ?
    12·1 answer
  • Write the percent as a fraction in simplest form and as a decimal.<br> 36. 23.5%
    10·2 answers
  • 1. Which of the following have the same domain and range? I. y = 2x - 1 II. y = -x + 2 x = 2 (A) I and III only (B) I and II onl
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!