1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elina [12.6K]
3 years ago
11

A jar of peanut butter and a jar of jam cost $10.20 in total. the jar of peanut butter costs $10.00 more than the jar of jam. ho

w much does the jar of jam cost
Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
4 0
Well this is pretty simple. So the first thought is that the peanut butter would be 10$ and the jam would be 0.20$, however, the peanut butter would not be 10$ more. Instead, subtract the 10$ from the total, which gives you 0.20$, and then divide that by two. Now you have 0.10$ for each, along with another 10$ for the peanut butter. The peanut butter would be $10.10, and the jam would be 0.10$ (that's pretty cheap!).
You might be interested in
Determine whether the equation represents a direct variation. if it does, find the constant of variation. 2y= 5x + 1 (1 point)
frozen [14]


The constant is : <span><span>5/2</span></span>

5 0
3 years ago
Simplify the polynomial and evaluate for the following values. x^2 yxy-xy^2xy if x=-3 and y=2 the simplified polynomial is = , T
Alinara [238K]

Answer:

The simplified polynomial is x^3 y^2 -x^2 y^3 +xy

The value is -186

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Solve for t <br> -t=9(t-10)<br> t=
n200080 [17]
-t=9(t-10)
-t=9t-90
90=9t+t
90=10t
90/10=t
9=t
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
3∙(a+x), if a=8; x=−10
Oksi-84 [34.3K]
Your answer should be -6
6 0
3 years ago
A company produces 3 tons of cereal each week. How many 12-ounce cereal boxes can be filled each week?
LekaFEV [45]
First, convert 3 tons to ounces. 
3 tons = 96,000 ounces. Divide this by 12 ounces.
96,000/12 = 8000
So, 8000 boxes can be filled each week!
Hope this helps!!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A pharmacy claims the average medication cost $32 but it could differ as much as $8. Write and solve an absolute value inequalit
    13·1 answer
  • 6x+2y=-2 <br> 3x-2y=-5 <br> What is the result of adding these 2 equations? <br> PLEASE HELP
    7·1 answer
  • I only need number 1 :)
    12·1 answer
  • 17, 13, 9,5...<br> determine the sequence
    11·2 answers
  • The candy shop produces pounds of candy canes every minute . How many candy canes can they produce in one day ?
    6·1 answer
  • What is the solution to this equation?
    5·2 answers
  • Candace asked 100 students which crisp flavour they liked best out of
    14·1 answer
  • John measured two pieces of string. One piece measured 7/12 m and the other measured 4/7 m.
    11·1 answer
  • An expression is shown below.
    15·1 answer
  • What is 3x x 4y simplified?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!