1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
6

It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]3 years ago
3 0
The cost of the dozen of bagels at the local bakery is 2.99 dollars.  Now, we need to find the unit rate per bagel - meaning, find the price of each bagel if the dozen of it costs 2.99 dollars=> 1 dozen is equals to 12 pieces.now, if the  12 pieces of the bagel is 2.99 dollars, how much will each of the bagel costs?=> 2.99 dollars / 12 pieces=> 0.25 dollars / bagel - that is the unit rate that we were looking. Each bagel cost 0.25 dollars, that makes it 2.99 dollars for 1 dozen<span>
</span>
You might be interested in
In the next olympics the united states can enter four athletes in the divivng competition. how many different teams of four dive
n200080 [17]
If you have 9 divers total and each team can only have 4 divers, then logically the US can select 2 teams of 4 from 9 divers. 
4 0
3 years ago
Can anyone help me ?
gtnhenbr [62]
The formula for the volume of a sphere is V=(4/3) (pi) r^3. if r is doubled then you get 2r as the radius and V=(4/3) (pi) * 8r^3 so the volume is eight times bigger than the original  r  value. if r is tripled the r =3r  and (3r)^3 so the volume is 27 times bigger. If r  is multiplied by  n  the radius is  nr  and (nr)^3 =n^3  r^3, Therefore, the volume is n^3 times bigger than the original.
7 0
3 years ago
What’s the answer I need help asap
mixas84 [53]

Answer:

The equation is y = x-2

5 0
2 years ago
Each big square below represents one whole.<br> What percent is represented by the shaded area?
Alexandra [31]

Answer:

173%

Step-by-step explanation:

I think?

3 0
3 years ago
Person A buys 12 granola bars and 7 cups of yogurt for $15.50. Person B buys 6 granola bars and 11 cups of yogurt for $11.50. Fi
nlexa [21]

By trial and error, I got it first correctly. The granola bars cost $1 each and the yogurt is $.50 per cup. By plugging this in to each equation, you'll see that 12 granola bars equals $12, and 7 cups of yogurt equals $3.50, for a total of $15.50. The second account would produce $6 + $5.50, which equals $11.50.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the area of this figure? Use 3.14 for pi.
    9·1 answer
  • Real life application of ratio and proportion???
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to the expression shown please help!!!
    8·1 answer
  • Pren recorded this data set, which contains an outlier. 204, 216, 111, 224, 230, 211, 210, 198, 200, 218 What numbers represent
    10·2 answers
  • Josh has a box of ballons.in that box he finds that 1/8 of the ballons are blue out of 120 ballons in the box the rest is red.ho
    8·1 answer
  • What kind of angle is each internal angle of a Square
    6·2 answers
  • What number is 65% of 140
    10·2 answers
  • Inscribed Angles - Find the value of x - WILL GIVE BRAINLIEST!
    9·2 answers
  • Please<br> Find x<br> 5x+7=7x-9
    9·2 answers
  • Please help need correct answer will give brainiest
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!