1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Otrada [13]
3 years ago
9

Examine the power 5^4

Mathematics
1 answer:
sveticcg [70]3 years ago
8 0

[ Answer ]

625

[ Explanation ]

5^4 means you are multiplying 5 by itself 4 times.

5 * 5 * 5 * 5

= 625

<> Arsenal <>

You might be interested in
Find the area of the figure below.<br> 6 in.<br> 5 in.<br> 4 in.
Pepsi [2]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Plz give brainlest

6 0
3 years ago
What is the scientific notation of this number?<br><br> 0.000000000000000056
matrenka [14]
That's written as  5.6 x 10⁻¹⁷ .

(To change 5.6 into the original number, you'd need to
move the decimal point 17 places backwards.)
6 0
3 years ago
Subtracting 766 from 941 results in a difference of
SpyIntel [72]
941 - 766 = 175
Therefore, A
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peter tracks the goals he scores in 9 soccer games. In two games Peter scored 2 goals each, in one game he scored 0 goals, in tw
Lynna [10]
1.6 i think 
add all the goals and divide by the amount of games?
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Some one please help me fast!!
Pie

Answer:

A) 10^23

Step-by-step explanation:

if bases are the same and you're multiplying then:

keep the base and add the exponents

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Grant is rolling a standard six sided number die eight times. how many outcomes are possible
    9·2 answers
  • Help with Area of Irregular Shapes PLEASE<br> !!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • How can transformations be used to determine congruency? I will give you 20 points. I really need help.
    6·1 answer
  • What is the area of the kite
    6·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the given points (0,-3) and (-15,-5)
    8·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • What I Can Do
    13·1 answer
  • Find the circumference of the circle. Use 3.14 for pi round the nearest hundredth rig necessary. 30 in the circumference of the
    9·1 answer
  • Find the length of segment JK with endpoints J(4, 8) and K(-1, -2). Leave the answer as a radical. Simplify if necessary
    6·1 answer
  • PLEASEEE HELPPP!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!