1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
6

-14 = S-372 - -24 Need help solving this problem for math

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
8 0

Answer:

thanks

Step-by-step explanation:

Thank you brother or sister

You might be interested in
Find the measure of each angle I’ll mark the brainiest :)
laila [671]

Answer:

9. 70°  10. 90°  11. 110°

Step-by-step explanation:

12. 25°

13. 95°

14. 20°

3 0
3 years ago
justin and Tyson are beginning an exercise program to train for football season. justin weighs 150 pounds and hope to gain 2 pou
VARVARA [1.3K]
X=# of weeks passed
150+2X=195-X
3X=45
X=15
A)15 weeks
B)180 pounds
7 0
3 years ago
9 kg of washing powder cost $10.80. What is the cost of 1 kg of washing powder?
Andrei [34K]

Answer:

cost of 1 kg of washing powder is $1.2

Step-by-step explanation:

9 kg = $10.80

<u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u><u> </u>

cost for 1 kg =

  • 10.80 ÷ 9
  • $1.2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help! Nathan receives a coupon in the mail for $10 off of a purchase of $100 or more. If he buys 3 pairs of board shorts
Trava [24]

Answer:   104.77 $ without coupon

                  94.77 $ with coupon


Step-by-step explanation:

25.99 Times 3 = 77.97 $

5.65 times 2 =  11.3 $

77.97+11.3=89.27 $

89.27 + 15.50 = 104.77 $

104.77 - 10 dollars of coupon = 94.77 $

4 0
3 years ago
Is (1, 10) a solution to this system of inequalities?<br> y &gt; 2x + 3<br> y &gt; x + 2
Nat2105 [25]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please answer explain if so thank you
    7·1 answer
  • Check all of the points that are solutions!
    11·1 answer
  • MATH HELP
    8·2 answers
  • Could use some help!
    5·1 answer
  • Help me please last one I need help with:)
    15·2 answers
  • When all the variables cancel out in an equation, how do you know if there are no solutions or infinite solutions?
    6·1 answer
  • Classify each triangle with the set of side lengths given as acute, right, or obtuse.
    15·1 answer
  • Х+ Зу = 6<br> бx — бу = 4
    12·2 answers
  • On Monday, 217 students went on a trip to the zoo. All 4 buses were filled and 9 students had to travel in cars. How many studen
    11·1 answer
  • Reciprocal of 9 2/3 as a fraction
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!