Answer:
2ITR/KVJFCIUYBDTR67E4VHJN, BHJYUG76T89O;LXCS,DVTI9R0OPE;'
Step-by-step explanation:
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
The second answer, cause it best shows the equation, but they just moved the numbers around. It is also the only equation with all the same numbers used in the original equation, too
Answer:
D. x = 0.5
Step-by-step explanation:
A graphing calculator is the quickest way to get to an answer here.
f(x) = g(x) for x = 0.5
__
We can find the y-intercepts of the two functions to be ...
f(0) = -3
g(0) = -2
We know the x-intercept of g(x) is x=4. The x-intercept of f(x) will be a value less than 1, because f(1) = 1. (The function crosses the x-axis between x=0 where f(x) < 0 and x=1, where f(x) > 0.)
Considering these intercept points, we know the value of x for f(x)=g(x) will be between x=0 and x=1. There is only one answer choice in that interval:
x = 0.5
Answer:
The area of a rhombus is
square units.
Step-by-step explanation:
Side length of rhombus = 6 units.
Interior angle of rhombus = 120°
another Interior angle of rhombus = 180°-120° = 60°.
Draw an altitude.
In a right angled triangle



Multiply both sides by 6.

The height of the rhombus is
.
Area of a rhombus is



Therefore, the area of a rhombus is
square units.